Σχολικός εκφοβισμός: βοηθήστε το παιδί σας στην αντιμετώπισή του.

Ο εκφοβισμός κατά την παιδική ηλικία μπορεί να έχει μακροχρόνιες συνέπειες. Ακούστε με προσοχή τις ανησυχίες του παιδιού σας. Έπειτα, βοηθήστε το παιδί σας να δημιουργήσει ένα πλάνο αντιμετώπισης του σχολικού εκφοβισμού.
Ο εκφοβισμός κάποτε θεωρούταν ένα τυπικό χαρακτηριστικό κατά τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας. Σήμερα, ωστόσο, ο εκφοβισμός αναγνωρίζεται ως ένα σοβαρό πρόβλημα. Σχεδόν, τα μισά παιδιά πέφτουν θύματα εκφοβισμού κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια των σχολικών τους χρόνων, σύμφωνα με την Αμερικανική Ακαδημία  Παιδικής και Εφηβικής Ψυχιατρικής. Και χάρη στην οικειότητα των παιδιών με την τεχνολογία, ο ψηφιακός εκφοβισμός και άλλες μορφές ηλεκτρονικής παρενόχλησης, αποτελούν σήμερα μια πραγματικότητα.

Σχολικός εκφοβισμός: βοηθήστε το παιδί σας στην αντιμετώπισή του