Πρόγραμμα «Λέμε την αλήθεια στην εξουσία» Ίδρυμα Μ.Β. Βαρδινογιάννη

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών γύρω από τα θέματα των ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Στο πλαίσιο αυτό, το Ίδρυμα Μ.Β. Βαρδινογιάννη συνεργάζεται με το Κέντρο «Robert F. Kennedy Human Rights». Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τη δράση συγκεκριμένων προσωπικοτήτων που έχουν διακριθεί για την προσφορά τους στην προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και υλοποίησαν μία σειρά από σχετικές δραστηριότητες. Κορύφωση της συμμετοχής τους στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτέλεσε η απονομή  του βραβείου «Malala» που θέσπισε το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συμβούλιο για να τιμήσει προσωπικότητες με σπουδαία ανθρωπιστική δράση και απένειμε μετά από ψηφοφορία της ολομέλειας στο Στρασβούργο τον Μάρτιο του 2018 στην κ. Μαριάννα Βαρδινογιάννη. Το βραβείο παραδόθηκε στην κ. Μαριάννα Βαρδινογιάννη από τους μαθητές των «Εκπαιδευτηρίων Πάνου» σε  ειδική τελετή στην Αθήνα τον Οκτώβριο του 2018.