Πρόγραμμα «Λέμε την αλήθεια στην εξουσία» Ίδρυμα Μ.Β. Βαρδινογιάννη

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα που έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των παιδιών γύρω από τα θέματα των ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Στο πλαίσιο αυτό, το Ίδρυμα Μ.Β. Βαρδινογιάννη συνεργάζεται με το Κέντρο «Robert F. Kennedy Human Rights». Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τη δράση συγκεκριμένων προσωπικοτήτων που έχουν διακριθεί για την προσφορά τους στην προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και υλοποίησαν μία σειρά από σχετικές δραστηριότητες. Κορύφωση της συμμετοχής τους στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αποτέλεσε η απονομή  του βραβείου «Malala» που θέσπισε το Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συμβούλιο για να τιμήσει προσωπικότητες με σπουδαία ανθρωπιστική δράση και απένειμε μετά από ψηφοφορία της ολομέλειας στο Στρασβούργο τον Μάρτιο του 2018 στην κ. Μαριάννα Βαρδινογιάννη. Το βραβείο παραδόθηκε στην κ. Μαριάννα Βαρδινογιάννη από τους μαθητές των «Εκπαιδευτηρίων Πάνου» σε  ειδική τελετή στην Αθήνα τον Οκτώβριο του 2018.

Ενότητα 1η

ΕΝΟΤΗΤΑ 1η

ΚΕΙΜΕΝΟ (Ι)

Κῦρος ἔτι παῖς ὤν, ὅτ’ ἐπαιδεύετο καί σύν ἀδελφῷ καί σύν τοῖς ἄλλοις παισί, πάντων πάντα κράτιστος ἐνομίζετο. Οὗτος αἰδημονέστατος τῶν ἡλικιωτῶν ἐδόκει εἶναι καί φιλιπ-πότατος· ἔκρινον δ’ αὐόν καί τῶν εἰς τόν πόλεμον ἔργων, τοξικῆς τε καί ἀκοντίσεως, φιλο-μαθέστατον  εἶναι καί μελετηρότατον. Ἐπεί δέ τῇ ἡλικίᾳ ἔπρεπε, καί φιλοθηρότατος ἦν καί πρός τά θηρία φιλοκινδυνότατος.

(Ξενοφῶντος Κύρου Ἀνάβασις, Α’, 9, 2-6, διασκευή)

ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ

Ο Κύρος, ενώ ήταν ακόμη παιδί, όταν εκπαιδευόταν και μαζί με τον αδελφό του και μαζί με τα άλλα παιδιά, θεωρούνταν ο καλύτερος σε όλα από όλα (τα παιδιά). Αυτός φαινόταν να είναι από όλους τους συνομηλίκους του πάρα πολύ ντροπαλός και πάρα πολύ φίλος των αλόγων (της ιππασίας)∙ και έκριναν ότι αυτός ήταν και στα πολεμικά έργα, δηλαδή στην τοξοβολία και τον ακοντισμό, πάρα πολύ φιλομαθής και πολύ μελετηρός. Όταν πλέον ταίριαζε στην ηλικία του, έγινε και πάρα πολύ φίλος του κυνηγιού και πολύ ριψοκίνδυνος με τα θηρία.

ΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΕΘΕΙ

1. επίθετο

2. ουσιαστικό

3. κάθε λέξη

4. εμπρόθετος προσδιορισμός της προσέγγισης (ἀμφί, περί, εἰς + αριθμ. επίθ.)

5. ή και ολόκληρη πρόταση (όταν χρησιμοποιείται ως όνομα)