Καλοκαιρινές εκδηλώσεις 2011.

Θεατρική παράσταση καθώς και μουσική εκδήλωση θα παρουσιάσει, όπως κάθε χρόνο άλλωστε, το 2ο δημοτικό σχολείο Άρτας που βρίσκεται δίπλα από το ρολόι της πόλης. Στη θεατρική παράσταση συμμετέχουν μαθητές της έκτης τάξης και πρόκειται να ανεβεί στο θέατρο του Κάστρου στις 6 Ιουνίου.

Το έργο που επιλέχθηκε είναι «Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας» του Δημήτρη Κορομηλά και φυσικά όχι τυχαία, όπως μας αναφέρει η διευθύντρια του σχολείου Δώρα Χουλιάρα, η οποία εξηγεί: «Το σκεπτικό μας ήταν να γνωρίσουν τα παιδιά και μια άλλη έκφραση της αγάπης, ακραία μεν και αυτή, αλλά όμως διαφορετική από τις προβαλλόμενες σήμερα κυρίως μέσα από την τηλεόραση. Στον αγαπητικό της βοσκοπούλας το συναίσθημα τονίζεται και διατηρείται πιο πολύ».

Όσον αφορά τη μουσική εκδήλωση, θα αποτελέσει αφιέρωμα στον μεγάλο μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη. Θα συμμετέχουν όλες οι τάξεις του σχολείου και θα παρουσιαστεί στις 8 Ιουνίου το απόγευμα στο χώρο του σχολείου.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται