The Tipping Point in Education

ttp

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν πολλοί έφηβοι και νέοι όταν καλούνται να αποφασίσουν για το μέλλον τους είναι οτι περιορίζονται σε έναν στενό κύκλο “δικών” τους ανθρώπων (οικογένεια, φίλοι) που διαμορφώνουν τις αντιλήψεις τους για τον κόσμο. Τα ερεθίσματα που έχουν είναι (σχετικά) περιορισμένα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “The Tipping Point in Education” (https://www.thetippingpoint.org.gr/)στοχεύει να παρέχει την ευκαιρία σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου να “συναντήσουν” (μέσω ΗΥ) ανθρώπους – πρότυπα (τους μέντορες) από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γυμνάσιο ,Λύκειο ,Ψηφιακές Δεξιότητες  Με ετικέτα:   , 20 Ιανουαρίου, 2022 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΟΛΙΟΥ

Ψηφιακή Ακαδημία Πολιτών

ακαδημία πολιτών

Η Ψηφιακή Ακαδημία Πολιτών είναι μια πρωτοβουλία του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης να συγκεντρώσει, σε ένα σημείο εισόδου, εκπαιδευτικό περιεχόμενο που βελτιώνει τις ψηφιακές δεξιότητες των πολιτών.

Ο πολίτης μπορεί να επιλέξει ελεύθερα, δωρεάν και χωρίς πολύπλοκες διαδικασίες εγγραφής τα μαθήματα που ταιριάζουν στις ανάγκες του, στα ενδιαφέροντα και στο επίπεδο γνώσεων και δεξιοτήτων του. Η παρακολούθηση είναι διαδικτυακή, ασύγχρονη και γίνεται με τον ρυθμό που ταιριάζει στον καθένα!

Όλα τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και προσβάσιμα από μια αρχική ιστοσελίδα : https://nationaldigitalacademy.gov.gr/

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά ,Ψηφιακές Δεξιότητες  Με ετικέτα:   , , 20 Ιανουαρίου, 2022 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΟΛΙΟΥ

ICILS

icils 2022

ICILS – International Computer and Information Literacy Study

Πόσο καλά είναι προετοιμασμένοι οι μαθητές και οι μαθήτριές  για σπουδές, εργασία και ζωή σε έναν νέο ψηφιακό κόσμο;

Η έρευνα ICILS αφορά στις βασικές γνώσεις, τις δεξιότητες και την αντίληψη που
απαιτούνται για την επιτυχία των μαθητών και μαθητριών στο νέο δυναμικό περιβάλλον της πληροφορίας. Στόχος
είναι, ειδικότερα, η ανίχνευση των ικανοτήτων και δεξιοτήτων των μαθητών και μαθητριών σε σχέση με τη
διερεύνηση, τη δημιουργία, τη συμμετοχή και την επικοινωνία στο σπίτι, στο σχολείο και στην κοινότητα μέσω της χρήσης υπολογιστών.

Η χώρα μας συμμετέχει για πρώτη φορά από φέτος στη διεθνή έρευνα ICILS. Η έρευνα θα υλοποιηθεί πιλοτικά, μετά από δειγματοληψία, τον Απρίλιο του 2022 σε 35 περίπου σχολεία όλης της χώρας ενώ η κύρια έρευνα θα υλοποιηθεί επίσης δειγματοληπτικά, σε μεγαλύτερο αριθμό σχολείων, τον Απρίλιο του 2023 και θα συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες 13 – 14 χρονών (Β’ Γυμνασίου).

Περισσότερες πληροφορίες : http://iep.edu.gr/images/IEP/GENERAL/Deltia_Typou/2021/%CE%94%CE%95%CE%9B%CE%A4%CE%99%CE%9F_%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A5_ICILS_2023.pdf

Υποβολή σχολίου Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γυμνάσιο ,Ψηφιακές Δεξιότητες  Με ετικέτα:   , , 20 Ιανουαρίου, 2022 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΟΛΙΟΥ

Astro Pi Challenge

astro pi

European Space Agency (ESA)

Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος. Ιδρύθηκε το 1975 και η Ελλάδα συμμετέχει ως ισότιμο μέλος από το 2005.

Συνδυάζοντας τους οικονομικούς και ερευνητικούς πόρους των κρατών μελών της μπορεί να σχεδιάσει και να υλοποιήσει ερευνητικά προγράμματα πολύ περισσότερο απαιτητικά από ότι το κάθε μέλος ξεχωριστά.

Για την Ελλάδα, αρμόδια υπηρεσία για την παρακολούθηση και την προώθηση της Ελληνικής Συμμετοχής, είναι η Γενική Γραμματεία Έρευνας και Τεχνολογίας του Υπουργείου Παιδείας.

Η ESA διοργανώνει κάθε χρόνο διαγωνισμούς που απευθύνονται σε νέες και νέους με στόχο την ενεργή εμπλοκή τους στις δράσεις της. Μια από αυτές τις δράσεις είναι το Astro Pi Mission Zero.

Περισσότερα https://astro-pi.org/el/mission-zero/

Για την υλοποίηση Κατεβάστε τις οδηγίες υλοποίησης

Δείτε παρακάτω το video από προηγούμενο Astro Pi challenge

Ξεκινήστε να συμπληρώνετε τον κώδικά σας !!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Γενικά ,Γυμνάσιο ,Λύκειο  Με ετικέτα:   , , 8 Δεκεμβρίου, 2021 ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΤΟΛΙΟΥ

Ξεκινήστε εδώ

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.

Ετικέτες