eTwinning 2021-2022: On se présente

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Νέας Πέλλας συμμετέχουν φέτος σε ένα ευρωπαΪκό πρόγραμμα e Twinning στα πλαίσdefault 140ια του οποίου συνεργάζονται με συνομήλικους μαθητές σχολείων της Ιταλίας και της Ρουμανίας οι οποίοι διδάσκονται τη γαλλική ως δεύτερη ξένη γλώσσα. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος που έχει τίτλο “On se présente” (Παρουσιαζόμαστε) οι μαθητές κάθε μήνα ανεβάζουν στην πλατφόρμα του e Twinning εργασίες όπως να παρουσιάσουν τον εαυτό τους, να μιλήσουν για τις δραστηριότητες τους και τις διατροφικές τους συνήθειες, να περιγράψουν το σχολείο και την πόλη τους. Οι εργασίες αυτές δίνουν στους μαθητές τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τη γλώσσα που μαθαίνουν σε ένα πραγματικό περιβάλλον, έξω από τη σχολική αίθουσα και να επικοινωνήσουν στα γαλλικά με μαθητές άλλων χωρών. Ακόμη δίνεται η ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις και να συγκρίνουν τον τρόπο ζωής τους με αυτόν των παιδιών από τις άλλες χώρες.

Στους συνδέσμους που ακολουθούν μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών :

• Οι μαθητές παρουσιάζουν την καθημερινή τους ρουτίνα και τις δραστηριότητές τους.COLLAGE

Nos histoires quotidiennes

• Οι μαθητές παρουσιάζουν το σχολείο τους

Voilà notre école

• Οι μαθητές μιλούν για τις  διατροφικές τους συνήθειες και παρουσιάζουν παραδοσιακές ελληνικές συνταγές

Nos habitudes alimentaires

• Οι μαθητές παρουσιάζουν τον τόπο τουςCOLLAGE

Voilà notre village!

Συγχαρητήρια στους μαθητές για τις εξαιρετικές εργασίες τους!