Λίγο πριν κλείσουμε για τις γιορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, τα παιδιά της ΖΕΠ του 1ου Γυμνασίου Χαλκουτσίου και η καθηγήτριά τους, Μαρία Μοσχόβου, οργάνωσαν μια μικρή δική τους γιορτή. Είπαν τα κρητικά κάλαντα στο Σύλλογο των Διδασκόντων και έπαιξαν γιορτινές μελωδίες.
Η χαρά τους ήταν μεγάλη τόσο για τη συμμετοχή τους στις δράσεις του σχολείου, όσο και γιατί -μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα προετοιμασίας- κατάφεραν να αποδώσουν -έστω και τμηματικά- ένα δύσκολο παραδοσιακό τραγούδι.