ένας τρόπος ενημέρωσης

Ολοήμερα Δημοτικά

Συγγραφέας: ΤΙΜΟΛΕΩΝ ΘΕΟΦΑΝΕΛΛΗΣ στις 16 Σεπτεμβρίου 2010

σκίτσο με παιδί στον Υπολογιστή

Αν και σύμφωνα με το νόμο οι Σχολικοί Σύμβουλοι Πληροφορικής δεν έχουν αρμοδιότητες στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση, θα προσπαθήσω να στηρίξω το επιστημονικό και διδακτικό έργο των εκπαιδευτικών Πληροφορικής που αποσπάστηκαν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Παρακάτω προτείνω κάποιες ιστοσελίδες με υλικό και την γενικότερη ενημέρωση σας.

ο Δικτυακός τόπος υποστήριξης του μαθήματος

Αξιολόγηση των μαθητών μόνο για ΕΑΕΠ (αλλά κοιτάξτε το)

η σχετική ιστοσελίδα του ΠΙ (από το Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής Βασίλη Μπελεσιώτη)

ΔΕΠΠΣ –ΑΠΣ Δημοτικού

Πρόγραμμα Σπουδών του Δημοτικού

Οι οδηγίες μόνο για τα μαθήματα της Πληροφορικής

κάποια βασικά για την Πληροφορική στο Δημοτικό (από την ΠΕΚΑΠ)

Ένα βιβλίο που θα ζητήσω να μου στείλουν (αλλά η δομή του μας δίνει κάποια αρχική ιδέα)

Ένα wiki με κάποιες ιστοσελίδες και οδηγίες για την χρήση τους

Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν κάποια λογισμικά που προτείνω παρακάτω και εσείς κρίνετε ότι έχει νόημα να χρησιμοποιηθούν με τους μαθητές σας.

Μια άλλη ιδέα είναι να δείτε τα λογισμικά που υπάρχουν για τα μαθήματα του δημοτικού στο ΠΙ και σε συνεργασία με τους δασκάλους, όπου και αν το θέλουν, να χρησιμοποιήστε με τους μαθητές σας.

Μια συζήτηση για την εισαγωγή της Πληροφορικής στα δημοτικά

Θα υπάρξει επιμόρφωση για τους καθηγητές Πληροφορικής των δημοτικών, που θα υλοποιηθεί σε 2 φάσεις. Η Α΄ φάση περιλαμβάνει συνολικά 14 ώρες και θα διεξαχθεί ημέρες Σάββατο και Κυριακή περιοδικά στα ΠΕΚ κατά τη διάρκεια  του  Οκτωβρίου  2010. Η Β΄ φάση περιλαμβάνει συνολικά 6 ώρες και θα διεξαχθεί κατά τη διάρκεια του Ιανουαρίου – Φεβρουαρίου 2011.

Δεν υπάρχει επίσημο έγγραφο που να χαρακτηρίζει το μάθημα της πληροφορικής στο δημοτικό σχολείο ως εργαστηριακό. Συνεπώς το τμήμα παραμένει ενιαίο ανεξάρτητα από το πλήθος των μαθητών και δεν χωρίζεται όπως στο γυμνάσιο ή μπαίνει και δεύτερος καθηγητής όπως στο ΓΕΛ ή το ΕΠΑΛ. Στο δημοτικό σχολείο επίσης δεν έχει θεσμοθετηθεί Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής & Εφαρμογών Η/Υ (Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.).

Θα ήθελα όσοι πάτε στα νέα Ολοήμερα να επικοινωνήστε μαζί μου ώστε να κάνουμε κατά τόπους συναντήσεις.

Δυο wiki με υλικό από συναδέλφους 1 και 2 (μπορείτε να συνεισφέρετε)

Καλή δύναμη στο έργο σας και είμαι στη διάθεση σας

Ένα άρθρο για να γίνει συζήτηση σχετικά με την ανακύκλωση Η/Υ