ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝIΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 44ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΟΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ 44ου  ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ
(ΠΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ)

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας 44ου Δημ.Σχ. Λάρισας 2021-22_signed

ERASMUS DAYS 2021 :ΔΡΑΣΕΙΣ

αρχείο λήψης (16)

ΕRASMUS DAYS 2021 : Συμμετοχή στην εβδομάδα code week

Eίδαμε την ψηφιοποίηση μιας εικόνας, γνωρίσαμε τα pixels, και είδαμε πώς μπορούμε να φτιάξουμε μια εικόνα αν έχουμε τον κώδικα με τα pixels της εικόνας, αλλά και να πάμε ένα βήμα παρακάτω.

Στόχος της δραστηριότητας είναι οι μαθητές να δούνε μια μορφή κώδικα και αναπαράστασης μιας εικόνας, να δημιουργήσουν τον δικό τους κώδικα να είναι προσεκτικοί σε κάθε τους βήμα και να δημιουργήσουν ….

ΣΠΑΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΦΑΒΗΤΑΣ

ERASMUS DAYS 2021:

Επίσης ,χωρίστηκαν σε ομάδες με διάφορους τρόπους(με κάρτες ,με αριθμούς , με τη μέθοδο  jigsaw), μίλησαν για αξίες, έκαναν συνεργατικές εργασίες ,  δημιούργησαν την αλυσίδα “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ-ΔΡΑΣΕΙΣ “για το περιβάλλον!

Στη 19ποδαρούσα της τάξης μας, βάζει ο καθένας ένα ποδαράκι στην καρδούλα και μέσα γράφει κάτι για τον εαυτό του….στην ανοιχτή καμπύλη που σχηματίζεται από το σώμα της γράφουν τα κοινά τους στοιχεία!

Αλυσίδα ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ -ΔΡΑΣΕΙΣ για το περιβάλλον

Χωρισμός σε ομάδες με διάφορους τρόπους!

Οι αξίες δεν θα είχαν καμιά σημασία, αν μένανε στα λόγια και δεν γίνονταν ΠΡΑΞΕΙΣ!

Τι μπορώ και τι δεν μπορώ να κάνω!

ΕΦΑΡΜΟΓΗ WORDART