5η ροή: Βαλένθια-Ισπανία

5η ροή: Βαλένθια-Ισπανία (Σεπτέμβριος 2021)

Η εκπαιδευτικός Σιδέρη Μαρίνα πραγματοποίησε την τελευταία κινητικότητα του προγράμματός μας στη Βαλένθια,
Ισπανία για παρακολούθηση σεμιναρίου με τίτλο 'Flipped Classroom' του οργανισμού Europass Teacher Academy.
Στόχοι του προγράμματος ήταν:
  • Κατανόηση των συστατικών μιας Αντεστραμμένης Τάξης και πώς θα εφαρμοστεί με επιτυχία στην τάξη.
  • Δημιουργία «διαλέξεων» με ευχέρεια μέσω διαφόρων μεθόδων πολυμέσων.
  • Καθοδήγηση των μαθητών σε ατομική και ομαδική βάση στην τάξη.
  • Κατανόηση πώς να αξιολογήσετε ένα έργο Flipped Classroom και να δημιουργήσετε ένα πρόγραμμα μαθημάτων.
  • Τρόποι με τους οποίους το Flipped Classroom μπορεί να εφαρμοστεί διαθεματικά ή σε όλο το σχολείο.

Περιγραφή του προγράμματος:

Ημέρα 1

Εισαγωγή στο μάθημα, το σχολείο και τις εξωτερικές δραστηριότητες της εβδομάδας.

Δραστηριότητες γνωριμίας που χρησιμοποιούν τη δραματοποίηση για την εμπιστοσύνη και τη δημιουργία ομάδων.

Προσδιορισμός αναγκών και στόχων για κάθε συμμετέχοντα.

Κατανόηση του τι είναι η αντεστραμμενη τάξη και εξέταση λεπτομερώς ορισμένων αντεστραμμένων τάξεων.

Καθιέρωση τρόπων με τους οποίους μπορεί να εφαρμοστεί το Flipped Classroom.

Καταιγισμός ιδεών για τη δημιουργία του δικού σας Flipped Classroom.

Παρουσιάσεις των σχολείων των συμμετεχόντων.

Ημέρα 2

Δημιουργία «διαλέξεων» για την Αντεστραμμένη Τάξη.

Κατανόηση του τρόπου δημιουργίας βίντεο για μαθητές και πού να τα ανεβάσετε και να τα αποθηκεύσετε.

Εξερευνήστε άλλες μεθόδους διδασκαλίας Flipped Classroom μέσω ιστολογίων, messenger και άλλων πλατφορμών κοινωνικής δικτύωσης.

Ημέρα 3

Κατανόηση του τρόπου διαχείρισης της ομαδικής εργασίας.

Διαβούλευση με μαθητές και ομάδες.

Δημιουργία ρουμπρικών και χαρτοφυλακίων μαθητών.

Ημέρα 4

Σχέδια μαθήματος

Δημιουργία αναλυτικού σχεδίου μαθήματος Flipped Classroom.

Ημέρα 5

Ολοκληρωση του πλάνου του μαθήματος Flipped Classroom και της ρουμπρίκας αξιολόγησης.

Καταιγισμός ιδεών για χρήση του Flipped classroom σε διαθεματικό επίπεδο μαθημάτων ή επίπεδο σχολείου.

Ημέρα 6

Κλείσιμο μαθημάτων και πολιτιστικές δραστηριότητες

Αξιολόγηση μαθημάτων: συλλογή των αποκτηθέντων ικανοτήτων, ανατροφοδότηση και συζήτηση.

Απονομή του πιστοποιητικού παρακολούθησης του μαθήματος.

Εκδρομές και άλλες εξωτερικές πολιτιστικές δραστηριότητες

Ας δούμε λοιπόν τι είναι το Flipped Classroom

Συνέχεια