ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ e TWINNING “A WORLD FULL OF DESIRES”

cba9a63de_large [800×600]

ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ

Συμμετοχή του 44ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας σε εκπαιδευτικά προγράμματα.

Οι μαθητές και μαθήτριες της E΄ τάξης του 44ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας συμμετείχαν με επιτυχία  στην υλοποίηση ενός συνεργατικού έργου e Twinning με τίτλο «A word full of Desires»,  αποτελώντας τον συνδετικό κρίκο και τη γέφυρα μεταξύ Ανατολής και Δύσης, μιας και συνεργάστηκαν με σχολείο από τη Νότια Ιταλία αλλά και την Καππαδοκία της Τουρκίας.

Υπεύθυνες  του προγράμματος ήταν οι εκπαιδευτικοί Τζιτζή Θωμαή και Σιδέρη Μαρίνα.

Το έργο υλοποιήθηκε από τον Οκτώβριο του 2020 μέχρι και το Μάιο 2021 δια ζώσης, αλλά και εξ αποστάσεως λόγω των συνθηκών που επέβαλε η πανδημία covid-19. Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες  να αναπτύξουν κριτική σκέψη, δεξιότητες του 21ου αιώνα, ενσυναίσθηση και ψηφιακό γραμματισμό σε συνδυασμό με την ενίσχυση της πολιτειότητας και της προσωπικής ευθύνης για ένα κόσμο βιώσιμης ανάπτυξης. Τον Ιανουάριο ανέπτυξαν δράσεις μέσω του συνεργατικού προγράμματος eTwinning που αφορούν την επίτευξη του 11ου 12o και του 13ου Στόχου Βιώσιμης Ανάπτυξης, που περιλάμβανε δημιουργία αφίσας και συνεργατικού ποιήματος στα ελληνικά και στα αγγλικά.

Στα πλαίσια της δράσης αυτής, λοιπόν,  το 44ο Δημοτικό Σχολείο Λάρισας συμμετείχε και στο project #BravoSchools 2021 και την Εβδομάδα Βιώσιμης Ανάπτυξης #BravoSustainabilityWeek. Όλοι μαζί, το σχολείο  και οι μαθητές , γίνονται  Πρεσβευτές των 17 Παγκόσμιων Στόχων, διαδίδοντας στην τοπική κοινωνία τα μηνύματα για τη Δημιουργία ενός Kαλύτερου Kόσμου!
Επιστέγασμα των προηγούμενων δράσεων ήταν η υλοποίηση εκπαιδευτικού σεναρίου με τον τίτλο “ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ”,  η δημιουργία εκπομπής στο European School Radio με τίτλο :”Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ” καθώς και η δημιουργία ενός “ΕΙΚΟΝΙΚΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ” για να δείξουμε την ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ!!

Η ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ
Μιλάμε για μια μεγάλη αλλαγή
κι αυτή είναι η κλιματική!
Ευρώπη, Ασία, Ωκεανία,Αφρική κι Αμερική
όλοι έχουν μερίδιο σε αυτή!
Φοβάμαι ότι αυτή η αλλαγή θα είναι καταστροφική!

ΔΕΙΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΗΣ  BLOG ΤΑΞΗΣ ΜΑΣ

ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ