14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

giortazo.gr3

Με τις πρωτόγνωρες συνθήκες λειτουργίας, που ορίζονται από τα υγειονομικά πρωτόκολλα, τελέσθηκε σήμερα ο αγιασμός στο σχολείο μας, όπως άλλωστε και στα σχολεία όλης της Ελλάδας. Για να αποφευχθεί ο συγχρωτισμός ,  στο προαύλιο του σχολείου παραβρέθηκαν οι μικροί μαθητές της Α΄τάξης και αντιπροσωπείες μαθητών από τα τρία τμήματα της ΣΤ΄τάξης, που παρακολούθησαν το μυστήριο . Οι υπόλοιποι μαθητές βρίσκονταν στις τάξεις τους.

Στο τέλος παρέλαβαν τα βιβλία και τις μάσκες τους.

Ευχόμαστε σε όλους,καλή δύναμη για τη νέα σχολική χρονιά!

Να είναι χαρούμενη και δημιουργική, με υγεία και  όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα…!!!

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ

ΚΑΙ ΕΔΩ

ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

αρχείο λήψης

Διαβάστε παρακάτω , τα μηνύματα από την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων,,τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και τη Διευθύντρια  ΠΕ Εκπαίδευσης  Λάρισας…..

Μήνυμα της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Νίκης Κεραμέως για την έναρξη της
σχολικής χρονιάς 2020-2021

Καλή σχολική χρονιά σε όλες και σε όλους!
Μια νέα χρονιά ξεκινά γεμάτη όρεξη για μάθηση, ελπίδες, προσδοκίες, αλλά και με τις
ιδιαιτερότητες μίας νέας κανονικότητας.
Οι προτεραιότητές μας είναι δύο: αφ’ ενός να συνεχίσουμε όσο πιο απρόσκοπτα γίνεται την
απαραίτητη για όλους εκπαιδευτική διαδικασία, αφ’ ετέρου να προστατεύσουμε την
πολύτιμη υγεία των μαθητών, των εκπαιδευτικών, των οικογενειών μας.
Τους περασμένους μήνες δοκιμαστήκαμε πολύ. Όμως προσαρμοστήκαμε, αλλάξαμε τις
συνήθειές μας και βγήκαμε νικητές. Έτσι και τώρα, όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε και πάλι.
Επιστρέφουμε λοιπόν στα θρανία, τηρώντας τα μέτρα, ακούγοντας τους δασκάλους και τους
καθηγητές μας, ακολουθώντας τις οδηγίες των ειδικών. #Μαθαίνουμε Ασφαλείς.
Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΝΙΚΗ ΚΕΡΑΜΕΩΣ

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ  ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2020-2021

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

Έχοντας ευχηθεί ήδη για καλή σχολική χρονιά στους δασκάλους και τις δασκάλες σας, τους καθηγητές και τις καθηγήτριές σας, που βρίσκονται στα σχολεία σας από την 1η του Σεπτέμβρη προκειμένου να τα ετοιμάσουν για να σας υποδεχτούν, ώστε να είναι όλα τακτοποιημένα κι εσείς ασφαλείς, θέλω να σας ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή σχολική χρονιά, γεμάτη υγεία πάνω απ’ όλα, δημιουργική και χαρούμενη.

Ξέρετε όλοι σας –ακόμα και οι πιο μικροί από εσάς- ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε αυτόν τον «παλαβοκορονοϊό» που είναι επικίνδυνος για την υγεία μας. Είμαι βέβαιος ότι όλα θα πάνε κατ’ ευχήν. Όλοι μας, εσείς, οι δάσκαλοι όλων των βαθμίδων, τα στελέχη της εκπαίδευσης, θα σταθούμε απέναντί του με τα όπλα μας, που είναι η γνώση μας η περισσότερη γι’ αυτόν, η δύναμή μας, η προσοχή μας, η ευθύνη μας, η συνεργασία μας και η θέλησή μας να βγούμε νικητές και να προκόψουμε, μαθαίνοντας καινούρια πράγματα και αποκτώντας νέες εμπειρίες που θα μας δώσουν χαρά και χαμόγελο. Όλοι μαζί και ο καθένας από τη θέση του, μαζί με τους γονείς σας, ο ένας πλάι στον άλλο, μια γροθιά, θα χαρούμε τη γνώση, θα ζήσουμε όμορφες στιγμές στο σχολείο, που ανάμεσα στα άλλα οφείλει να μας διδάσκει πώς να λύνουμε προβλήματα, πώς να ξεπερνάμε δυσκολίες, πώς να νικάμε το φόβο, πώς να στεκόμαστε με αισιοδοξία μπροστά σε αδιέξοδα.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Δρ Δοδοντσάκης  Γεώργιος

ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ  ΠΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες,

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Αγαπητοί συνάδελφοι και αγαπητές συναδέλφισσες,

Φέτος, η 14η Σεπτέμβρη 2020, σηματοδοτεί την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς σε ιδιαίτερες συνθήκες, λόγω της πανδημίας του Covid-19.

Είναι η ημέρα των παιδιών μας καθώς αποτελεί έναν ακόμη σταθμό στην πορεία κατάκτησης των εκπαιδευτικών στόχων στο νοητικό, συναισθηματικό και ψυχοκινητικό τομέα, στο πλαίσιο μιας ολιστικής εκπαίδευσης. Παράλληλα, είναι η πρώτη ημέρα, για να γίνει πράξη η θέση του φιλόσοφου και παιδαγωγού John Dewey ότι: «Η εκπαίδευση δεν είναι προετοιμασία για τη ζωή, είναι η ίδια η ζωή». Ωστόσο, στις ιδιαίτερες συνθήκες που περιήλθε η παγκόσμια εκπαιδευτική κοινότητα από τον ιό SARS CoV-2, πρώτη προϋπόθεση γι’ αυτό αποτελεί η διασφάλιση ενός σχολικού περιβάλλοντος, στο οποίο θα τηρούνται τα καθορισμένα -από τους επίσημους φορείς της πολιτείας- μέτρα πρόληψης και προστασίας και δεύτερη η διαμόρφωση ενός θετικού παιδαγωγικού κλίματος, το οποίο θα προάγει τη δευτερογενή κοινωνικοποίηση των μαθητών-τριών και θα αναδεικνύει τη δημιουργικότητά τους παρά τις αντίξοες υγιειονομικές περιστάσεις.

Είναι η μέρα των γονέων και κηδεμόνων, οι οποίοι εμπιστεύονται τα παιδιά τους στους εκπαιδευτικούς και στο σχολείο, ένα σχολείο ανοιχτό, μαθητοκεντρικό και βιωματικό, όπου μέσω της συλλογικότητας και της αλληλεγγύης ενισχύονται οι δημοκρατικοί θεσμοί λειτουργίας του, αμβλύνονται οι εκπαιδευτικές ανισότητες και καταργούνται οι κοινωνικοί αποκλεισμοί, αποδεικνύοντας ότι η Παιδεία συνιστά καθολικό δικαίωμα και κοινωνικό αγαθό, που παρέχεται σε συνθήκες ασφάλειας για όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.

Είναι η μέρα των εκπαιδευτικών, οι οποίοι καλούνται να λειτουργήσουν ως κοινότητα μάθησης, στην οποία οι συμμετέχοντες μοιράζονται κοινούς στόχους, δημιουργούν το κατάλληλο συνεργατικό περιβάλλον που ενισχύει το δυναμικό των μελών της και σέβονται τις διαφορετικές οπτικές τους. Ταυτόχρονα, προωθούν ενεργά μαθησιακές ευκαιρίες με ενταξιακό χαρακτήρα για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, υλοποιούν προγράμματα πρώιμης παρέμβασης αλλά και καινοτόμα, υποστηρίζουν το διάλογο των πολιτισμών, την αμοιβαία κατανόηση και την αποδοχή της ετερότητας, δημιουργούν νέα γνώση.

Εύχομαι, παραφράζοντας τη ρήση του Σωκράτη, το σχολείο να αποτελέσει: «πανηγύρι της ψυχής, γιατί (στην παιδεία) υπάρχουν πολλά θεάματα και ακούσματα της ψυχής».

Καλή σχολική χρονιά με υγεία και ασφάλεια.

Η Προσωρινή Δ/ντρια Π.Ε. Λάρισας

Καραγιώργου Αικατερίνη