Ξεκίνησε η υλοποίηση του προγράμματος Erasmus+ KA1 του σχολείου μας με τίτλο «Σχεδιάζοντας το Μέλλον του Σχολείου μας: Καινοτόμες Πρακτικές και Ενσωμάτωση της Τεχνολογίας». Οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στο παραπάνω πρόγραμμα είναι οι: Κουκώλη Μαρία (ΠΕ70), Τζιτζή Θωμαή (ΠΕ70), Μωραΐτη Έλενα (ΠΕ70), Σόλτα Ιωάννα (ΠΕ70), Κανιά Ευαγγελία (ΠΕ70)και η συντονίστρια Σιδέρη Μαρίνα (ΠΕ06). Στόχος του προγράμματος είναι η προώθηση της Ευρωπαϊκής διάστασης του σχολείου μας, η ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών μεταξύ των Ευρωπαίων εκπαιδευτικών, η υιοθέτηση νέων μεθόδων διδασκαλίας με τη χρήση του Διαδικτύου με στόχο τη δημιουργία ψηφιακής τάξης, η ενσωμάτωση δεξιοτήτων 21ου αιώνα όπως συνεργασία, σεβασμός, ανάληψη πρωτοβουλιών, κριτική σκέψη και καινοτομία και τέλος η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών. Χώρες υποδοχής των εκπαιδευτικών που θα παρακολουθήσουν δομημένους κύκλους μαθημάτων είναι το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ισπανία, η Φιλανδία και η Δημοκρατία της Τσεχίας. Ενημέρωση για την εξέλιξη του προγράμματος  θα γίνεται μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας και μέσω facebook (44 ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ/ErasmusKA101).Ακολουθήστε μας.  Καλή αρχή και καλή επιτυχία σε όλους!!!