In the Limelight……eTwinning project με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και με επικεφαλής την εκπαιδευτικό Μαρία Μακρίδου ΠΕ06, καθώς επίσης και σε συνεργασία με τη Διευθύντρια του Σχολείου μας κα Μαρία Κουκώλη, πραγματοποιήθηκε ετήσιο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τους μαθητές και των δύο τμημάτων της ΣΤ’ Τάξης. Οι χώρες με τις οποίες το σχολείο μας συνεργάστηκε για την υλοποίηση αυτού του προγράμματος ήταν : Ελλάδα, Ιταλία, Σερβία, Τουρκία, Πολωνία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ουκρανία, Γεωργία. Στόχος του προγράμματος ήταν η γνωριμία των μαθητών με τα ήθη και έθιμα της κάθε χώρας, η εξοικείωσή τους με την Αγγλική Γλώσσα μέσα από την επικοινωνία τους και την εκπόνηση διαφόρων δραστηριοτήτων, καθώς επίσης και η εξοικείωση των μαθητών με διάφορα ψηφιακά εργαλεία (WEB 2.0 TOOLS).

Συγκεκριμένα, τα θέματα με τα οποία οι μαθητές κλήθηκαν να ασχοληθούν και να προβληματιστούν ήταν η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, το ίντερνετ και η ασφαλής και ορθή χρήση του, το περιβάλλον και η προστασία του, τα βιβλία και η συγγραφή μιας φανταστικής ιστορίας, τα χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα κάθε συνεργαζόμενης χώρας, όπως επίσης και χριστουγεννιάτικες ευχές. Όλοι οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και ενθουσιασμό και στο τέλος αποτίμησαν το γενικότερο πρόγραμμα.