ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Οι μέρες των Χριστουγέννων ας μεταφέρουν την μαγεία τους στο σπίτι σας και ο Άγιος Βασίλης ας εκπληρώσει τις ευχές όλων σας!

Καλά Χριστούγεννα, με υγεία, αγάπη και χαρά για όλον τον κόσμο!

Βρες χρόνο για δουλειά,
αυτό είναι το τίμημα της επιτυχίας..
Βρες χρόνο για σκέψη,
αυτό είναι η πηγή της δύναμης.,
Βρες χρόνο για παιχνίδι,
αυτό είναι το μυστικό της αιώνιας νιότης..
Βρες χρόνο για διάβασμα,
αυτό είναι το θεμέλιο της γνώσης..
Βρες χρόνο να είσαι φιλικός,
αυτό είναι ο δρόμος προς την ευτυχία..
Βρες χρόνο για όνειρα,
αυτά θα τραβήξουν το όχημά σου ως τ’ αστέρια..

Βρες χρόνο ν’ αγαπάς και ν’ αγαπιέσαι,
αυτό είναι το προνόμιο των Θεών..
Βρες χρόνο να κοιτάς ολόγυρα σου,
είναι πολύ σύντομη η μέρα για να ‘σαι εγωιστής..

Βρες χρόνο να γελάς,
αυτό είναι η μουσική της ψυχής..
Βρες χρόνο να είσαι παιδί,
για να νιώθεις αυθεντικά ανθρώπινος..

Γ. Ρίτσος

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟ ΤΗ Β΄ΤΑΞΗ

Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου,οι μικροί μαθητές της Β΄μάς παρουσίασαν την όμορφη γιορτούλα τους,γεμάτη τραγούδια και σκετσάκια με ωραία μηνύματα….

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΗΛΙΟΣΤΑΣΙΟ-Σήμερα Είναι Η Μεγαλύτερη Νύχτα Του 2018

Χειμερινό Ηλιοστάσιο: Σήμερα Είναι Η Μεγαλύτερη Νύχτα Του 2018

Η νύχτα της Παρασκευής, 21 Δεκεμβρίου, είναι η μεγαλύτερη της χρονιάς, με διάρκεια 14 ωρών και 29 λεπτών. Ο Ήλιος θα φτάσει στο σημείο της ετήσιας τροχιάς του, που ονομάζεται «Χειμερινό Ηλιοστάσιο», οπότε ξεκινά και επίσημα η εποχή του Χειμώνα.

Ημερολογιακά το Χειμερινό Ηλιοστάσιο κυμαίνεται μεταξύ της 20ής  και 23ης Δεκεμβρίου, παρότι η τελευταία φορά που είχαμε το Χειμερινό Ηλιοστάσιο στις 23 Δεκεμβρίου ήταν το 1903 και η επόμενη θα είναι το 2303. Ακόμη πιο σπάνια είναι η 20ή Δεκεμβρίου με την επόμενη να συμβαίνει το 2080.

Οι διαφοροποιήσεις αυτές οφείλονται στο Γρηγοριανό Ημερολόγιο, του οποίου το κάθε έτος έχει 365 ημέρες, εκτός από τα δίσεκτα έτη με τις 366 ημέρες τους. Τα πράγματα, όμως, δεν ήσαν πάντα έτσι. Ας τα πάρουμε, λοιπόν, από την αρχή.

Από την αρχαιότητα ακόμα, ο υπολογισμός του έτους γινόταν με την παρατήρηση της επίδρασης που έχει πάνω στη Γη η περιφορά της γύρω από τον Ήλιο, η επίδραση δηλαδή του κύκλου των εποχών, της επαναλαμβανόμενης παρέλασης της Άνοιξης, του Καλοκαιριού, του Φθινοπώρου και του Χειμώνα! Οι εποχιακές αυτές αλλαγές είχαν για τους αρχαίους τεράστια σημασία, ιδιαίτερα μάλιστα μετά την εμφάνιση της γεωργίας, πριν από 10.000 περίπου χρόνια. Γι’ αυτό, κι επειδή η σπορά, η συγκομιδή και οι άλλες γεωργικές ασχολίες εξαρτώνταν από τις αλλαγές των εποχών, η διάρκεια ενός ηλιακού έτους έπρεπε να μετρηθεί επακριβώς.

Η Γη ολοκληρώνει μία πλήρη περιφορά γύρω από τον Ήλιο σε περίπου 365,25 ημέρες. Κάθε μέρα η Γη βρίσκεται σε διαφορετική θέση από αυτήν που βρισκόταν την προηγουμένη. Από κάθε νέα θέση αντικρίζουμε τον Ήλιο από διαφορετική γωνία κι έτσι μας φαίνεται ότι ο Ήλιος βρίσκεται μπροστά από διαφορετικά άστρα (καθώς κινείται από τη Δύση προς την Ανατολή), λόγω ακριβώς της κίνησης της Γης πάνω στην τροχιά της.

Κάθε φορά που η Γη συμπληρώνει μία πλήρη περιφορά γύρω από τον Ήλιο, μας φαίνεται ότι ήταν ο Ήλιος αυτός που συμπλήρωσε έναν κύκλο γύρω από τη Γη, πάνω στην εκλειπτική. Η εκλειπτική, δηλαδή, δεν είναι τίποτε άλλο παρά η απεικόνιση, ή η προέκταση πάνω στην ουράνια σφαίρα, της γήινης τροχιάς γύρω από τον Ήλιο.

Συνέχεια

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΜΕ ΚΑΛΑΝΤΑ

Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου, οι μαθητές της ΣΤ΄και του Δ1΄τραγούδησαν τα κάλαντα για τους μαθητές του σχολείου…

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΑΙΝΙΑΣ-ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ ΤΩΝ ΕΥΧΩΝ