ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ

Αγαπητοί γονείς

Όπως γνωρίζετε, η Λάρισα τα τελευταία τρία χρόνια στο πλαίσιο του προγράμματος «Η Πόλη που Μαθαίνει» οργάνωσε ή πήρε μέρος σε ΘΕΜΑ: Συνεργασία για τη λειτουργία Σχολών Γονέων.

διεθνή και εθνικά συνέδρια, συναντήσεις και εργαστήρια σχετικά με τη δια βίου μάθηση. Η σημαντική προσπάθεια της πόλης μας αναγνωρίστηκε διεθνώς, έγινε αντικείμενο θετικών αναφορών και επιβραβεύτηκε με την επιλογή της ως μια από τις 16 πόλεις που βραβεύονται από την UNESCO στο Cork το Φθινόπωρο του 2017.

Στο πλαίσιο, ακριβώς, του προγράμματος «Λάρισα-Η Πόλη που Μαθαίνει», η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής, και κατανοώντας τις σύγχρονες ανάγκες των γονέων αναλαμβάνει την πρωτοβουλία για τη λειτουργία Σχολών Γονέων, ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν με επιτυχία στο σημερινό σύνθετο και δύσκολο ρόλο τους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρόγραμμα είναι το αποτέλεσμα της πραγματικά πρωτόγνωρης συνεργασίας σημαντικών φορέων και δομών της πόλης για τη δημιουργία ενός δικτύου κοινωνικής παρέμβασης αποτελούμενο από Ψυχολόγους, Κοινωνικούς Επιστήμονες και Παιδαγωγούς. Ο Συμβουλευτικός Σταθμός, το Κέντρο Κοινότητας και ο Ξενώνας Φιλοξενίας Γυναικών του Δήμου Λαρισαίων, το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Λάρισας- ΟΚΑΝΑ «Ορφέας», το Πρόγραμμα Προαγωγής Αυτοβοήθειας Λάρισας, το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Λάρισας, το ΚΕΘΕΑ Έξοδος, το Συμβουλευτικό Κέντρο Λάρισας, η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας και το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου με τον συντονισμό και την ευθύνη της Αντιδημαρχίας Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου Λαρισαίων  συνεργάζονται στο πλαίσιο μιας καινοτόμας δράσης για την στήριξη των οικογενειών της πόλης μας με την υλοποίηση Σχολών Γονέων.

Βασικοί στόχοι των «Σχολών Γονέων Λάρισας» είναι να δώσουν τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες γονείς να βελτιώσουν την επικοινωνία στην οικογένεια, να ενισχύσουν τη συνεργασία- επικοινωνία τους με τη σχολική κοινότητα, να αναπτύξουν δεξιότητες για την αντιμετώπιση δύσκολων συμπεριφορών των παιδιών και να ενημερωθούν σχετικά με τις ψυχικές, κοινωνικές, πνευματικές, συναισθηματικές ανάγκες των παιδιών τους, να ενημερωθούν και να έχουν ψυχολογική υποστήριξη οι γονείς των παιδιών με αναπηρία.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε γονείς παιδιών που φιλοξενούνται στους Παιδικούς Σταθμούς του Δήμου Λαρισαίων, στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης (ΚΔΑΠ) και στα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών και Ενηλίκων με Αναπηρία (ΚΔΑΠΜΕΑ) του Δήμου Λαρισαίων και σε γονείς εκπαιδευτικών δομών Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων).

Οι προτεινόμενες θεματικές ενότητες που αναπτύσσονται είναι:

• Επικοινωνία στην Οικογένεια
  • Συνεργασία Σχολείου- Οικογένειας
  • Συμβουλευτική σε Εξειδικευμένα Θέματα (διαδίκτυο, εξαρτήσεις, θέματα παιδιών με αναπηρίες, διαχείριση πένθους, διαφυλικές σχέσεις)
  • Εκπαίδευση σε Πρακτικές Αλληλοβοήθειας και Αυτοδιαχείρισης

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα κάλυψης κι άλλων θεμάτων που θα προκύψουν από τη διερεύνηση των αναγκών της κάθε ομάδας.

Το πρόγραμμα είναι 12ωρης συνολικής διάρκειας (έξι 2ωρες συναντήσεις). Τα τμήματα τίθενται σε λειτουργία με την εγγραφή 15 έως 20 ατόμων και θα διεξάγονται το απόγευμα, ανά δεκαπενθήμερο, σε συγκεκριμένη σταθερή μέρα και ώρα.

Σ’ αυτήν τη σημαντική πιστεύουμε προσπάθεια καλούμε σε συνεργασία τους διευθυντές  σχολείων και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των εκπαιδευτικών δομών της πόλης για την εκδήλωση ενδιαφέροντος για ένταξη του σχολείου τους στο πρόγραμμα. Οι γονείς σε συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου προτείνουμε να μπορούν να εκδηλώνουν το ενδιαφέρον τους για συμμετοχή στο πρόγραμμα δηλώνοντας το όνομα και το τηλέφωνο επικοινωνίας τους στο σχολείο των παιδιών τους. Στη συνέχεια οι τελικές λίστες με τα ονόματα των ενδιαφερόμενων γονέων μπορούν να προωθηθούν στα στελέχη του Δήμου ώστε να προχωρήσουν στην επεξεργασία τους. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Στο πλαίσιο της πάντα εποικοδομητικής συνεργασίας μας, παρακαλούμε να κοινοποιηθεί το παρόν έγγραφο στις διευθύνσεις των σχολείων της πόλης μας και στους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.

Στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνηση

Δημήτρης Δεληγιάννης

Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής