ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!

Μια ευχάριστη έκπληξη μας  επιφύλαξε σήμερα ο σύλλογος γονέων του σχολείου μας!

Μας έψησε σουβλάκια  (χορηγία του δήμου ) και λουκάνικα(χορηγία γνωστού κροπωλείου της περιοχής μας) , που μοιράστηκαν μέσα σε νόστιμο, φρέσκο ψωμάκι,σε όλα τα παιδιά και  τους δασκάλους τους.

Ακολούθησε γλέντι στην αυλή του σχολείου που επιμελήθηκε ο γυμναστής μας, κ. Ευθύμης Φαλτάκας.

Περάσαμε όλοι υπέροχα! Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που βοήθησαν σε αυτή τη δράση!

Ευχαριστούμε επίσης την κ. Αργυροπούλου Ευαγγελία, πρόεδρο του 4ου Δημοτικού Διαμερίσματος για την χορηγία (400 σουβλάκια) και το Κρεοπωλείο για την προσφορά του (120 λουκάνικα).

Χρόνια πολλά και του χρόνου!

Η Τσικνοπέμπτη είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος. Λαμβάνει μέρος την Πέμπτη, λόγω του ότι οι μέρες Τετάρτη και Παρασκευή θεωρούνται νηστίσιμες, της δεύτερης εβδομάδας των Αποκριών, την αποκαλούμενη Κρεατινή. Προηγείται αυτής η πρώτη κατά σειρά Προφωνή και ακολουθεί η τρίτη εβδομάδα της Τυροφάγου. Πραγματοποιείται κάποιες μέρες πριν από την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.