Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία e-safety | , στις 09-02-2021

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Safer Internet Day) καθιερώθηκε με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Βιβιάν Ρέντινγκ και γιορτάζεται τη δεύτερη μέρα, της δεύτερης εβδομάδας, του δεύτερου μήνα, κάθε χρόνο. Η μέρα αυτή είναι αφιερωμένη στην προώθηση της ασφαλέστερης, πιο υπεύθυνης χρήσης του διαδικτύου και των νέων τεχνολογιών, ιδιαίτερα ανάμεσα στα παιδιά και τους νέους ανθρώπους σε όλο τον κόσμο. Στόχος είναι η ανάληψη της ευθύνης από όλους για τη δημιουργία ενός καλύτερου διαδικτύου για όλους.

Το Δημοτικό Σχολείο Ελεούσας γιόρτασε την ημέρα αυτή με πολλές δράσεις! Κάθε τάξη παρακολούθησε παρουσιάσεις και ιστορίες σχετικές με το ασφαλές διαδίκτυο. Οι μαθητές δημιούργησαν αφίσες με τους κανόνες της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου και στο τέλος πήραν τα μετάλλιά τους. Η Α’ τάξη γιόρτασε τη μέρα αυτή με μαθητές από την Κύπρο, Ρουμανία, Πολωνία, Πορτογαλία και Αλβανία στο eTwinning έργο που υλοποιούν την τρέχουσα σχολική χρονιά.