Unboxing Lego wedo 2.0 στο Δημοτικό Σχολείο Ελεούσας

Συγγραφέας: ΝΤΑΝΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ | Κατηγορία Scientix, Stem | , στις 27-02-2020

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα eTwinning Discover my city – STEM education δημιουργήθηκε με βασικό σκοπό την εισαγωγή δραστηριοτήτων STEM στη διδασκαλία του δημοτικού σχολείου με παράλληλη ανάπτυξη εννοιών της αειφόρου ανάπτυξης (ΣΤΟΧΟΣ 11) λαμβάνοντας υπόψη την Ατζέντα 2030 που υιοθετήθηκε από τα 193 κράτη μέλη των Ηνωμένων Εθνών, για την επίτευξη ενός καλύτερου μέλλοντος για όλους. Αναλυτικότερα, προκειμένου οι μαθητές (αυριανοί πολίτες), να καταστήσουν τις πόλεις που ζουν ασφαλείς και βιώσιμες, το έργο μας στοχεύει στην ενίσχυση των προσπαθειών για την προστασία και τη διαφύλαξη της παγκόσμιας πολιτιστικής και φυσικής κληρονομιάς. Επικεντρώνεται στη βελτίωση της βιώσιμης αστικοποίησης για όλους και τέλος υποστηρίζει την παροχή καθολικής πρόσβασης σε ασφαλείς, χωρίς αποκλεισμούς και προσβάσιμους  πράσινους και δημόσιους χώρους.