Η χρήση πολυμέσων.

Αρχική / Εκπαιδευτικό Υλικό / Η χρήση πολυμέσων.

Σκοπός της πολυμεσικής αυτής εφαρμογής είναι να δείξουμε ότι η χρήση πολυμέσων στην διδασκαλία βοηθάει τα παιδιά να κατανοήσουν ευκολότερα και καλύτερα το διδασκόμενο μάθημα. Η χρήση εικόνας και κίνησης κάνουν πιο ενδιαφέρουσα την παρακολούθηση και την συμμετοχή στο μάθημα. Επίσης, με τον τρόπο αυτό ο μαθητής γνωρίζει καλύτερα τον υπολογιστή και του κινούμε το ενδιαφέρον να ασχοληθεί μαζί του. Ζούμε στον αιώνα της πληροφορίας και όσοι δεν γνωρίζουν από υπολογιστές θα θεωρούνται δυστυχώς αγράμματοι. Κυρίως με την χρήση της εφαρμογής αυτής το μάθημα θα γίνει πιο διασκεδαστικό, πιο κατανοητό, λιγότερο βαρετό και πιο σύγχρονο . Όλοι γνωρίζουμε πόσο βαρετό είναι να ακούς ένα δάσκαλο να μιλά και να μην καταλαβαίνεις για ποιο πράγμα μιλά. Η εφαρμογή αυτή βοηθά τον δάσκαλο να κρατά την προσοχή των παιδιών και τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά στο μάθημα. Ελπίζω η εργασία αυτή να είναι ο προπομπός για την χρήση πολυμέσων στην εκπαίδευση και να αλλάξει τον κλασικό τρόπο διδασκαλίας.

Παρουσίαση του ποταμού Νέστου στη Ξάνθη. Ποτάμια σπορ.