Το θαύμα-Wunder

Την Παρασκευή 1/2/2019 οι τάξεις  του Δημοτικού Σχολείου Ντύσσελντορφ (Δ-Ε-ΣΤ1-ΣΤ2 ), επισκεφτήκαμε κεντρικό σινεμά της πόλης και παρακολουθήσαμε την ταινία Wonder.            (Wunder-Θαύμα).

Η ταινία έχει καθαρά παιδαγωγικό προσανατολισμό και περνάει μηνύματα κοινωνικής ένταξης.

Ναι στη διαφορετικότητα – ΟΧΙ στους αποκλεισμούς

ΟΧΙ στη λεκτική βία – ΟΧΙ στο μπούλινγκ.

ενεργοποίησε τους ελληνικούς υπότιτλους στο youtube από PC.

Ο μικρός  Auggie, από μωρό, έπρεπε να υποβληθεί σε πολλές χειρουργικές επεμβάσεις για να αναπνεύσει σωστά και να δει. Το παραμορφωμένο πρόσωπο του τον καθιστά στο περιθώριο-outsider- όταν τελικά πηγαίνει σε δημόσιο σχολείο. Φυσικά, η γνώμη των νέων συμμαθητών του ζυγίζει πολύ βαρύτερα από αυτή των αγαπημένων γονέων του. Αλλά μετά από αρχικές δυσκολίες, ο Auggie βρίσκει ανθρώπους στο σχολείο που τον αποδέχονται και τον θαυμάζουν.