…μαθήματα αγιογραφίας

byz-colors-275×300

Ο αγιογράφος Βασίλειος Π. Δερβένης παρέδωσε μαθήματα αγιογραφίας  στους μαθητές  των τάξεων του Δ.Σ. Ντύσσελντορφ και ασφαλώς και στην Δ΄τάξη. Μέσα από συγκεκριμένη τεχνική  που χρησιμοποιούσαν οι βυζαντινοί αγιογράφοι στις φορητές εικόνες, χρησιμοποιήσαν οι μαθητές  με την καθοδήγηση του κ. Δερβένη  χρώματα σε σκόνη με συνδετικό υλικό τον κρόκο αυγού γνωστά σαν αυγοτέμπερα .

Σύμφωνα με τον αγιογράφο,οι χρωστικές σε σκόνη είναι φυσικές και προκύπτουν από επεξεργασία πετρωμάτων. Οι περισσότεροι σημερινοί αγιογράφοι, σέβονται την παράδοση και δημιουργούν εικόνες βυζαντινής τεχνοτροπίας μόνο με αυγοτέμπερα. Όλη η διαδικασία είχε περίπου 3 μήνες διάρκεια και μετά από διάφορα στάδια τεχνικής επεξεργασίας κατάφεραν οι μαθητές κάτι μοναδικό…

Κάθε μαθητής δημιούργησε μία εικόνα -Σταυρό και μία  εικόνα- Παναγία.

(ΠληροφορίεςΟδηγίες για το τρόπο που γίνεται η αυγοτέμπερα)

οδηγίες

εργαστήριο-κόλλα

εργαστήριο

αυγοτέμπερα

προεργασία

λείανση ξύλου

οδηγίες

στην τάξη

Βυζαντινά χρώματα

Ο αγιογράφος Βασίλειος Π. Δερβένης.  Ευχαριστούμε πολύ.