Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού είναι η 6η Μαρτίου, η οποία καθιερώθηκε πανελληνίως από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδος.

Ο σχολικός εκφοβισμός είναι ένα φαινόμενο άσκησης βίας και επιθετικής συμπεριφοράς μεταξύ μαθητών. Έχει διάφορες μορφές όπως λεκτικός εκφοβισμός, κοινωνικός εκφοβισμός, σωματικός εκφοβισμός και διαδικτυακός εκφοβισμός, με σκοπό την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου.

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας, στην Δ΄τάξη του Δημοτικού σχολείου Ντύσσελντορφ, δράσαμε με σκοπό να αντιμετωπίσουμε  και να περιορίσουμε εκδήλωσεις βίας και εκφοβισμού στο σχολείο, να  ευαισθητοποιηθούμε και να μάθουμε να  συνυπάρχουμε και με άλλα άτομα διαφορετικά από εμάς – αλλά να ξέρουμε ότι είμαστε ίσοι.

Διαβάσαμε και ακούσαμε το Παραμύθι που αναφέρονται στη σχολική βία:

εδώ:  τα μπαλόνια της φιλίας

εδώ:Η Μόνα σε καινούριο σχολείο

Δημιουργήσαμε αφίσα σχετικά με τη βία.

6 ΜΑΡΤΙΟΥ. Παγκόσμια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού.