Hippo-Θέατρο -Η Αυγή και ο Ανθός

Η διεθνής θεατρική ομάδα Hippo παρουσίασε στις 8/3/2018  το θεατρικό έργο του Θωμά Βελισσάρη <<Η Αυγή και ο Ανθός>> στους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ντόρτμουντ.

Το έργο βασίζεται  σε ελληνικά λαϊκά παραμύθια και παραλογές, ενώ η κεντρική του ιδέα είναι εμπνευσμένη από τον Λάμπρο του Διονύσιου Σολωμού. Η παράσταση δομείται με επίκεντρο το σώμα και τη φωνή των ηθοποιών.

Ζωντανή μουσική, ρυθμοί, πολύ χιούμορ,δράση και στιγμές έντονης συγκίνησης είναι μερικά από τα συστατικά που συνθέτουν ένα πλούσιο ψυχαγωγικό θέαμα. Κύριο Θέμα της παράστασης είναι η προσωπική ελευθερία αλλά και  η συλλογική ευθύνη.
        Την παράσταση ακολούθησε ένας σχεδιασμός Εκπαιδευτικού Δράματος, όπου τα παιδιά, μέσα από κινητικά και φωνητικά παιχνίδια, μπήκαν σε έναν φανταστικό κόσμο, εμπνευσμένο απ’ το θέαμα που παρακολούθησαν.

Πολλά μπράβο στους ηθοποιούς Ιάσων Άλυ, Ελένη Ζούμπου και Μαρία Ντίνου, οι οποίοι  μόνο με το ταλέντο τους , χωρίς σκηνικά και κοστούμια και αντικείμενα, μάγεψαν τους  μαθητές!