μονοθέσιο σχολείο

Μονοθέσιο Σχολείο

Δημοτικό Σχολείο Αρκεσίνης

Το μονοθέσιο Σχολείο είναι ένας ιδιαίτερος τύπος Σχολείου,στο οποίο υπάρχουν όλες οι τάξεις ή ορισμένες μόνο τάξεις και ένας μόνο δάσκαλος. Ο αριθμός των μαθητών είναι μικρός-συνήθως κάτω από δεκαπέντε.

Σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα  http://C:\Users\user\Desktop\1323-orologio-programma-oligothesio-dhmotiko.htm ο δάσκαλος έχει 30 διδακτικές ώρες. Επίσης έχει όλες τις υποχρεώσεις του προϊστάμενου Σχολείου,δηλαδή ασκεί διοικητικά καθήκοντα. Το υποχρεωτικό εργασιακό του ωράριο είναι 25 έτη,ανεξάρτητα της προϋπηρεσίας του.

Τρόποι λειτουργίας του μονοθέσιου Σχολείου.

Το ολιγοθέσιο Σχολείο μπορεί να λειτουργεί με τους εξής τρόπους:

• Με ένα δάσκαλο ΠΕ70 χωρίς ειδικότητες.
  •   Με ειδικότητες στην πρωινή ζώνη και δάσκαλο ΠΕ70
  • Με ολοήμερο τμήμα( δύο δάσκαλοι ΠΕ70) χωρίς ειδικότητες.
  • Με δύο δασκάλους ΠΕ70 και ειδικότητες.

Σύμφωνα με τα παραπάνω το ωρολόγιο πρόγραμμα διαμορφώνεται ανάλογα. Μόνο στην πρώτη περίπτωση ο δάσκαλος δικαιούται υπερωρίες. Σε όλες τις άλλες το πρόγραμμα βγαίνει με σπάσιμο τμημάτων,δηλαδή, ο δάσκαλος της ειδικότητας παίρνει κάποιες τάξεις και οι υπόλοιποι συνεχίζουν μάθημα με το δάσκαλο της τάξης.(ΦΕΚ 1800/Τ.Β΄)

Σχετικά με ΘΕΟΛΟΓΙΤΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ

Εργάζομαι στην Αμοργό. Είμαι Δασκάλα σ’ ένα μονοθέσιο Σχολείο του νησιού.

Κατηγορίες: Υλικό. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.