Σχολικός εκφοβισμός

Τι είναι σχολικός εκφοβισμός;

Είναι μια πραγματικότητα που απασχολεί γονείς,μαθητές και δασκάλους σε πολλά κράτη του κόσμου.

Είναι η επιθετική συμπεριφορά, η άσκηση βίας με συστηματικό και ηθελημένο τρόπο με σκοπό την απομόνωση,τον αποκλεισμό κάποιου παιδιού. Η βία μπορεί να είναι λεκτική, σωματική,ηλεκτρονική,συναισθηματική ή και σεξουαλική.

Εγχειρίδιο Αντιμετώπισης Σχολικού Εκφοβισμού-Καραβόλτσου

Εργάζομαι στην Αμοργό. Είμαι Δασκάλα σ’ ένα μονοθέσιο Σχολείο του νησιού.

Περισσότερες πληροφορίες