Τα Ζώα του χωριού

Κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς ασχοληθήκαμε πολύ και με τα ζώα του χωριού.

Ορισμένες απο τις εικαστικές μας δημιουργίες:

Ζωγραφική με πινέλα, κατασκευή πινιάτας σε σχήμα μέλισσας, ζωγραφική με τύπωμα, κατασκευή διάφανων πεταλούδων, ζωγραφική σε βότσαλα, κατασκευή δακτυλόκουκλας με κάνσον κ.α.

BeFunky Collage

Τα παιδιά σε ρόλο φωτογράφου φωτογραφίσανε ζώα μέσα απο ένα περίπατό μας στους δρόμους του χωριού.

BeFunky Collage 2

20160323_100158Παρατηρούσαμε με τα κιάλια τους αγαπημένους μας γύπες που μας επισκέπτονταν που και που! Η χαρά μας ήταν απερίγραπτη! Είχαμε ασχοληθεί πολύ με αυτούς την περασμένη χρονιά!

DSCN5857_edited

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς αποφασίσαμε, μαζί με τα παιδιά του δημοτικού, να παίξουμε ένα θεατρικό έργο με ήρωες τα ζώα του χωριού μας και του δάσους μας!Έτσι, φιλοξενώντας και τα παιδιά του δημοτικού στις δράσεις μας:

α) κατασκευάσαμε καπέλα για τις στολές μας

β) και φτιάξαμε κατασκευές από διάφορα υλικά, με σκοπό να τις εκθέσουμε στον χώρο του νηπιαγωγείου για να τις θαυμάσουν οι γονείς και οι προσκεκλημένοι μας.