Σύλλογος Πτυχιούχων Γαλλικής Φιλολογίας Ν.Ηρακλείου

Ο Σύλλογος Πτυχιούχων Γαλλικής Φιλολογίας Νομού Ηρακλείου αποτελείται κατά κύριο λόγο από τους καθηγητές γαλλικών των Δημόσιων Σχολείων. Από την ίδρυσή του, στα μέσα της δεκαετίας του ’90, υποστηρίζει τη διδασκαλία των γαλλικών και οργανώνει δράσεις για την προβολή της γαλλικής γλώσσας και του γαλλικού πολιτισμού.

Ο Σύλλογος με προτάσεις και υπομνήματα στους αρμόδιους φορείς επιδιώκει την αναβάθμιση της παρεχόμενης ξενόγλωσσης εκπαίδευσης και διεκδικεί την εξασφάλιση των συνθηκών που θα επιτρέψουν την ουσιαστική σύνδεση της με το Κπγ για όλους τους μαθητές των Δημόσιων Σχολείων.

Βασική επιδίωξη των μελών του Συλλόγου, είναι να συμβάλλουν με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού στο ευρύτερο κοινωνικό γίγνεσθαι.

Όραμά του είναι να δημιουργήσει ένα πόλο ενδιαφέροντος και ανάπτυξης : πολιτιστικής, γλωσσικής, πνευματικής.

Σε αυτό το πλαίσιο επιχειρεί ένα μεγάλο άνοιγμα στην κοινωνία δίνοντας ένα διαφορετικό μήνυμα. Τα γαλλικά βγαίνουν από την τάξη και οι μαθητές μαζί με τους καθηγητές δίνουν ραντεβού για δραστηριότητες μάθησης, ενημέρωσης και διασκέδασης στο κέντρο της πόλης.

Δραστηριότητες 2012-2013

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση και παζάρι – Λότζια, 8 / 12 / 2012

Αποκριάτικο Εργαστήρι κατασκευής κουστουμιού και μάσκας – Λότζια, 9 / 3 / 2013

Αφιέρωμα στο γαλλόφωνο κιν/φο – Θεατρικός Σταθμός Ηρακλείου, 17-31 /1 / 2013

Πολιτιστικές εκδηλώσεις με αφορμή τον εορτασμό της Γαλλοφωνίας , 20 / 3 -27 / 4 / 13

(βιβλιοπαρουσιάσεις, λογοτεχνικές και μουσικές βραδιές)

Μαθητικός Διαγωνισμός “Pourquoi visiter la Crète” – Γιατί να επισκεφτεί κάποιος την Κρήτη.

Απονομή βραβείων, 27 / 4 / 13