Τα πλεονεκτήματα της ηλεκτρονικής τάξης

Με την πρόοδο των εκπαιδευτικών προτύπων μέσα από τις σύγχρονες τεχνολογίες, η ηλεκτρονική διδασκαλία καταλαμβάνει ένα σημαντικό κομμάτι των κύκλων σπουδών λόγω των πλεονεκτημάτων που προσφέρει στους μαθητές.

Είτε πρόκειται για περιβάλλον προσωπικής διδασκαλίας είτε για τάξης, η ηλεκτρονική διδασκαλία διευρύνει το πεδίο της ακαδημαϊκής μάθησης και ενισχύει την εμπειρία της μάθησης. Είναι ωφέλιμη τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς με πολλούς τρόπους, με τα αυξημένα πεδία επικοινωνίας και συνεργασίας μέσω των προηγμένων εργαλείων πολυμέσων. Εκτός από τις ηλεκτρονικά εξοπλισμένες αίθουσες διδασκαλίας στα σχολεία, υπάρχουν και πολλοί ηλεκτρονικοί πόροι που καθιστούν το περιβάλλον προσωπικής διδασκαλίας ενός μαθητή παραγωγικό και επινοητικό. Έτσι, οι μαθητές του σήμερα, στρέφονται περισσότερο προς τις μεθόδους και τις δραστηριότητες της ηλεκτρονικής διδασκαλίας και επίσης αισθάνονται άνετα με την ευέλικτη τάση της ηλεκτρονικής εκπαίδευσης.

Πλεονεκτήματα ηλεκτρονικής τάξης

Η ηλεκτρονική τάξη προσφέρει μια σειρά από σημαντικά πλεονεκτήματα.

Τα πλεονεκτήματα που προσφέρει είναι τα ακόλουθα:

• Το εκπαιδευτικό υλικό είναι πάντα διαθέσιμο. Ο εκπαιδευόμενος μπορεί όποια στιγμή της ημέρας επιθυμεί να μπαίνει στην ηλεκτρονική τάξη. Απαιτείται μόνο σύνδεση με το Διαδίκτυο.
  • Δεν απαιτεί οργανωμένους χώρους εκπαίδευσης
  • Είναι παντού διαθέσιμο, δηλαδή όπου και να είμαστε.
  • Αν είναι σωστά σχεδιασμένο τότε είναι πλούσιο σε περιεχόμενο, περιεκτικό και δεν κουράζει τον εκπαιδευόμενο.
  • Είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό, όταν γίνεται με προηγμένο τρόπο παρουσίασης: πολυμέσα, βίντεο, ήχος, κείμενα, εικόνες, παραστάσεις, ομιλία, διαλογική συνεργασία.
  • Παραδίδεται με πολλούς τρόπους ώστε να ταιριάζει στις προτιμήσεις του εκπαιδευομένου: αυτοδιδασκαλία, με ασύγχρονη συνεργασία, σύγχρονη διδασκαλία, επικοινωνία τόσο με τον εκπαιδευτή όσο και τους υπόλοιπους εκπαιδευόμενους.
  • Επιτυγχάνεται συμμετοχική μάθηση με ενεργούς αντί παθητικούς εκπαιδευόμενους.
  • Εξασφαλίζεται συνεχής βελτίωση του περιεχομένου και της αποτελεσματικότητας.

Η εξ αποστάσεως μάθηση προσφέρει προνομία που δεν συγκρίνονται με την “παραδοσιακή”  διδασκαλία όπως:

1. πρόσβαση στην εκπαιδευτική διδασκαλία 24 ώρες το 24ωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα από οποιοδήποτε σημείο επιθυμεί
  2. συνεχή εκπαιδευτική υποστήριξη από τον προσωπικό εκπαιδευτή – tutor στον οποίο θα στέλνει απορίες και ερωτήσεις
  3. σημαντικούς πόρους ηλεκτρονικής μάθησης, οι οποίοι βρίσκονται σε ψηφιακή μορφή και θα του δώσουν σημαντικές πληροφορίες σχετικές με το αντικείμενο μελέτης
  4. διευκόλυνση στην αποθήκευση και στην οργάνωση του ηλεκτρονικού υλικού διδασκαλίας
  5. δυνατότητα μαγνητοσκόπησης για επανάληψη του μαθήματος