Γνωριμία με τους ήρωες

Σεπ 201828

Ανοίγοντας το βιβλίο της Γλώσσας συναντήσαμε τους ήρωες, τους οποίους είχαμε γνωρίσει σε προηγούμενο μάθημα. Παρατηρήσαμε τις πινακίδες με τα ονόματά τους και εντοπίσαμε ένα γραμματάκι που είχαν όλοι μπροστά από το όνομα, διαφορετικό τα αγόρια από τα κορίτσια. Συζητήσαμε λίγο γι’ αυτές τις φωνούλες και ήρθαμε έτσι σε μια πρώτη επαφή με το αρσενικό και το θηλυκό άρθρο, περισσότερο αισθητηριακή. Έπειτα είδαμε ότι υπήρχε και μια άδεια κορνίζα μαζί με αυτές των ηρώων, την οποία θα συμπλήρωναν στο σπίτι, είτε κολλώντας μια φωτογραφία τους ή ζωγραφίζοντας το πορτρέτο τους. Μέσα στην τάξη ασχοληθήκαμε περισσότερο με την πινακίδα για το όνομα του κάθε παιδιού. Εκεί έκαναν την πρώτη τους προσπάθεια να γράψουν το όνομα τους με μικρά γράμματα, έχοντας σαν βοήθεια την καρτελίτσα με το όνομα του κάθε παιδιού που είναι κολλημένη σε κάθε θρανίο.

Στη συνέχεια, παίξαμε με τους ήρωες όλων των βιβλίων. Τους δώσαμε σπιτάκια να μείνουν. Μόνο που σε άλλο σπιτάκι θα έμεναν τα αγοράκια και σε άλλο τα κοριτσάκια. Για τα αγοράκια υπήρχε το σπίτι του κυρίου Ο και για τα κοριτσάκια το σπίτι της κυρίας Η.

Και συμπληρώσαμε το παρακάτω φύλλο εργασίας.

από κάτω από: Α΄- Γλώσσα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με τους ήρωες