Αφιέρωμα στη μητέρα

Μαΐ 202011

Η δεύτερη Κυριακή του Μαΐου, είναι η παγκόσμια ημέρα της μητέρας, μια μέρα αφιερωμένη στις μαμάδες, στις γιαγιάδες… μια μέρα εορτασμού της μητρότητας.

Με αφορμή αυτό θα ασχοληθούμε με τη μητέρα σήμερα και θα δούμε το θέμα από διάφορες πλευρές.

Στον παρακάτω διαδραστικό πίνακα θα βρείτε κείμενα να διαβάσετε, παραμύθια να ακούσετε, παιχνίδια να παίξετε, έργα τέχνης να θαυμάσετε και πολλά άλλα ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με την μητέρα.

Είδατε πόσοι καλλιτέχνες ασχολήθηκαν με τη μητέρα και με τι όμορφο τρόπο!!!

Τι λέτε να κάνουμε κι εμείς μια έκθεση ζωγραφικής με αυτό το θέμα;

Ο καθένας μπορεί να εκφραστεί όπως θέλει και να εστιάσει σε ό,τι θέλει σχετικό με τη μητέρα και τη μητρότητα. Θα μπορούσε δηλαδή το έργο μας να έχει να κάνει με συναισθήματα που νιώθουμε, με πρόσωπα υπαρκτά ή όχι, με καταστάσεις που έχουμε ζήσει ή έχουμε φανταστεί… με ό,τι θέλουμε εμείς να βγάλουμε στο χαρτί.

Στην ηλεκτρονική αίθουσα της Βιβλιοθήκης βρίσκεται ο τοίχος που θα κρεμάσουμε τα αριστουργήματά μας!!!

Βγάλτε φωτογραφία τη ζωγραφιά σας και ανεβάστε τη στον τοίχο. Προσοχή! Μην ξεχάσετε… Το κάθε έργο συνοδεύεται από τίτλο και το όνομα δημιουργού, αν θέλετε και ημερομηνία.

Εγώ κρέμασα μια ζωγραφιά που είχα κάνει όταν τελείωνα το γυμνάσιο… Πολύ πρόσφατα!

Στην τάξη με θέα το βουνό

Άδεια Creative Commons
Το παρόν υλικό χορηγείται με άδεια Creative Commons Αναφορά Δημιουργού 4.0 Διεθνές .