Καταλήξεις ουσιαστικών (Γλώσσα) – Άγρια πανίδα της Ευρυτανίας (Ευέλικτη Ζώνη)

Απρ 20208

Τι κάνετε, παιδάκια μας, καλά;

Την προηγούμενη φορά θυμηθήκαμε λίγο κάποια πράγματα για τα άρθρα και τους αριθμούς μέχρι το 100.

Σήμερα θα θυμηθούμε κάτι ακόμα.

Ας ξεκινήσουμε πάλι με τη ΓΛΩΣΣΑ.

Θα μιλήσουμε σήμερα για τα ουσιαστικά και την τελευταία συλλαβούλα τους, δηλαδή την κατάληξή τους.

Από την Πρώτη Δημοτικού ακόμα λέγαμε ότι έχουμε τρία γένη στα ουσιαστικά, δηλαδή αρσενικό (ο Άρης), θηλυκό (η Μαρίνα) και ουδέτερο (το παπί) και μιλούσαμε πολύ συχνά για τα γραμματάκια που βάζουμε στην τελευταία συλλαβή. Τώρα θα τα θυμηθούμε όλα αυτά.

Ας δούμε μερικά βιντεάκια και ας ακούσουμε κάποια τραγουδάκια για τα ουσιαστικά. Ίσως δούμε ή ακούσουμε και κανόνες που δεν τους έχουμε πει ακόμα, αλλά σίγουρα θα θυμηθούμε κάποιους που ήδη γνωρίζουμε.

… για τα ουσιαστικά

…για τα αρσενικά

… για τα θηλυκά

… για τα ουδέτερα

Και παρακάτω μπορείτε να εξασκηθείτε σε αυτά που ξέρετε για τα ουσιαστικά και τις καταλήξεις τους.

Τι θα λέγατε να ασχοληθούμε σήμερα και με την ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ;

Και πιο συγκεκριμένα με ένα θέμα με το οποίο έχουμε ασχοληθεί πολύ και μέσα στην τάξη, την άγρια πανίδα της Ευρυτανίας.

Τι είναι, όμως, η πανίδα; Θυμάστε;

Πανίδα είναι όλα τα ζώα που ζουν σε κάποια περιοχή.

Άρα, θα θυμηθούμε σήμερα τα άγρια ζώα που ζουν στην Ευρυτανία… και όχι μόνο.

Αρχικά πατήστε στην εικόνα για να ξεφυλλίσετε το βιβλίο “Άγρια πανίδα στην Ευρυτανία” και σταθείτε σε όποιο ή όποια ζώα σας τραβήξουν την προσοχή. Διαβάστε τις πληροφορίες που είναι γραμμένες γι’ αυτά.

Αφού μελετήσετε τις πληροφορίες για τα ζώα των δασών της Ευρυτανίας, επιλέξτε ένα από όλα αυτά που είδατε στο βιβλίο για να το παρουσιάσετε στο πορτοκαλί τετράδιο.

Ποιο ζώο σας κέντρισε το ενδιαφέρον; Γιατί διαλέξατε αυτό το ζώο;

Τι σας εντυπωσίασε; Τι χαρακτηριστικό έχει; Τι πληροφορίες μάθατε;

Περιμένουμε με μεγάλη περιέργεια να διαβάσουμε τις εργασίες σας!!!

Μπορείτε να ανεβάσετε τη φωτογραφία από το τετράδιο εδώ ή να τη στείλετε με email.

Πατώντας στην επόμενη εικόνα μπορείτε να γνωρίσετε τα απειλούμενα ζώα της Ελλάδας.

Αν σας γοητεύουν τα άγρια ζώα, μπορείτε να παρακολουθήσετε τα βιντεάκια που ακολουθούν.

Μπορείτε ακόμα να παίξετε παιχνιδάκια με τα άγρια ζώα του τόπου μας.

Το επόμενο μάθημά μας θα είναι την Παρασκευή πριν το Σάββατο του Λαζάρου και την Μεγάλη Εβδομάδα για να μιλήσουμε λίγο γι’ αυτή τη μεγάλη γιορτή που έχουμε μπροστά μας.

Μέχρι τότε, όμως, θα θέλαμε να μας στείλετε μια ζωγραφιά σας σχετική με το Πάσχα!!!

Μπορείτε να τη στείλετε στα email μας ή εδώ.

Να είστε καλά και να προσέχετε!!!

Μέχρι την επόμενη φορά…

Σας φιλούμε γλυκά

Οι δασκάλες σας

8 σχόλια στο άρθρο

“Καταλήξεις ουσιαστικών (Γλώσσα) – Άγρια πανίδα της Ευρυτανίας (Ευέλικτη Ζώνη)”

1. 8 Απριλίου, 2020 στις 19:33       Γεωργιος Κωστης Έγραψε:

Μου αρεσε παρα μα παρα πολυ το μαθημα και αυτη την ασκηση με τα ζωα πιστευω οτι την σκεφτηκε η κυρια Κικη που της αρεσουν τα ζωα.Φιλακια στην κυρια Κικη,μου ελειψε!!!

• 9 Απριλίου, 2020 στις 12:31       ΤΖΙΟΒΑΡΑ ΘΕΟΔΩΡΑ Έγραψε:

Έχετε κι από την κ. Κική πολλά φιλάκια, Γιώργο! Χαιρόμαστε αλήθεια πολύ που σας αρέσουν τα μαθήματα και κάνετε τις εργασίες σας τόσο γρήγορα!

2. 9 Απριλίου, 2020 στις 17:19       κωωσταντινος παναρας Έγραψε:

Πολυ ωραιο μαθημα με τα ζωα σημερα,κυρια σας ευχαριστω πολυ μου αρεσε πολυ.

3. 9 Απριλίου, 2020 στις 22:53       Αναστασία Ψωμά Έγραψε:

Γεια σας κυρία.
    Μου άρεσε πολύ το μάθημα .Πιο πολύ τα ζωάκια.
    Σας ευχαριστώ.Αναστασια Ψωμά

4. 10 Απριλίου, 2020 στις 22:33       ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ ΤΟΜΑΡΑ Έγραψε:

Καλησπέρα κυρία,
    μου άρεσε πολύ το μάθημα !!!!