Μες στο μουσείο

Μαρ 202015

Με τα παιδάκια της δευτέρας και τη συνάδελφο του άλλου τμήματος κ. Κική ετοιμάσαμε ένα μικρό λαογραφικό μουσείο στο σχολείο μας. Οι μαθητές έψαξαν με τους παππούδες και τις γιαγιάδες στις αποθήκες τους, ρώτησαν, έμαθαν πολλά για διάφορα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν παλιότερα και τα έφεραν και μας τα παρουσίασαν στην τάξη. Όλα αυτά τα συγκεντρώσαμε σε μια έκθεση για να μπορούν να τα δουν κι άλλα παιδιά και να μάθουν όσα μάθαμε εμείς.

Την έκθεση επισκέφθηκαν μαθητές από όλες τις τάξεις του δημοτικού και το νηπιαγωγείο, καθώς και γονείς για να γνωρίσουν ή να θυμηθούν όλα τα αγαπημένα αντικείμενα που φυλάει ο παππούς στην αποθήκη του!

Μετά την περιήγηση και ξενάγηση στην έκθεση συμπληρώθηκε από τους μαθητές το φύλλο εργασίας που ακολουθεί, το οποίο ετοίμασε η συνάδελφος Λάππα Κική.

Μες στο μουσείο (Αρβανιτίδης Θεόδωρος)

από κάτω από: Β΄- Γλώσσα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μες στο μουσείο