Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Απρ 201910

Στα πλαίσια του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου, αλλά και της ομαλής μετάβασης των νηπίων στην Α δημοτικού, οι μαθητές της Α δημοτικού υποδέχτηκαν τους μαθητές του Νηπιαγωγείου στη βιβλιοθήκη του σχολείου. Εκεί τους παρουσίασαν ένα παραμύθι που έγραψαν οι ίδιοι ιδιαίτερα περήφανοι γι’ αυτό. Στη συνέχεια άκουσαν την ιστορία με τίτλο «Το βιβλίο που δεν ήθελε να διαβαστεί» από το «Μικρό Αναγνώστη» του ΕΚΕΒΙ, συζήτησαν για τα θέματα που θίγει, πώς πρέπει να φερόμαστε στα βιβλία και για την ιστορία που έχει να πει το καθένα. Στο τέλος, ζωγράφισαν τις αγαπημένες τους σκηνές από βιβλία για να διακοσμήσουν τη βιβλιοθήκη.

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου αφιέρωσαν ένα δίωρο διδακτικό δίωρο, κατά το οποίο ενημερώθηκαν από εμένα, ως υπεύθυνη βιβλιοθήκης, για την ημέρα αυτή και τον παραμυθά στον οποίο είναι αφιερωμένη και συμμετείχαν σε παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού. Ψάχνοντας γρίφους στο χώρο του σχολείου και λύνοντας τους, οδηγήθηκαν σε στοιχεία για να δημιουργήσουν το δικό τους μήνυμα για την προώθηση της φιλαναγνωσίας. Τα στοιχεία που έβρισκαν ήταν συλλαβές σε κομμάτια παζλ, τα οποία όταν συναρμολογήθηκαν, δημιούργησαν το μήνυμα “ΔιαβαΖω, άρα ελπίζω, χαίρομαι και ανακαλύπτω’.

από κάτω από: Παγκόσμιες Ημέρες, Φιλαναγνωσία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα Παιδικού Βιβλίου