Έναστρος Ουρανός

Ιούν 201828

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης συμμετέχοντας στο πρόγραμμα του ΚΠΕ Καρπενησίου «Έναστρος Ουρανός» είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον νυχτερινό ουρανό.
Επισκέφτηκαν το αθλητικό κέντρο Καρπενησίου, όπου τους περίμενε ο υπεύθυνος του προγράμματος με ειδικό εξοπλισμό.
Αφού δόθηκαν κάποια εισαγωγικά στοιχεία αστρονομίας, παρακολούθησαν με τηλεσκόπιο τη Σελήνη και την Αφροδίτη. Ακολούθησε εξοικείωση με το νυκτερινό περιβάλλον και εύρεση του Πολικού αστέρα, ενώ στη συνέχεια οι μαθητές έμαθαν να αναγνωρίζουν αστερισμούς, χαρακτηριστικούς αστέρες και πλάνητες με γυμνό οφθαλμό.
Πολύ ωραία εμπειρία και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα!

Πρόταση του ΚΠΕ Καρπενησίου για περισσότερη ενασχόληση με το θέμα είναι το πρόγραμμα Stellarium (ελεύθερο στο ίντερνετ http://www.stellarium.org/el/ και πάρα πολύ ρεαλιστικό).

από κάτω από: Περιβάλλον| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έναστρος Ουρανός