Από τον ηλεκτρισμό στον μαγνητισμό – Ο ηλεκτρομαγνήτης

[slideboom id=736556&w=425&h=370]

(Πηγή: Ζερβός Γρηγόρης)

(Πηγή: Θεόδωρος Αρβανιτίδης)

Προσομοίωση που επιτρέπει τη διερεύνηση της αλληλεπίδρασης μεταξύ μιας πυξίδας και του μαγνητικού πεδίου από ένα απλό ηλεκτρικό κύκλωμα, από το Φωτόδεντρο.

Οπτικοποίηση ενός απλού ηλεκτρικού κουδουνιού που παρουσιάζει τα βασικά του μέρη: τον διακόπτη, τον ηλεκτρομαγνήτη, το πλήκτρο, το κουδούνι και την μπαταρία, από το Φωτόδεντρο.

Οπτικοποίηση της λειτουργίας του ηλεκτρομαγνητικού γερανού, από τον Ζερβό Γρηγόρη.

Εφαρμογή με στόχο την εξερεύνηση των αλληλεπιδράσεων μεταξύ μιας πυξίδας και ενός μαγνήτη, από το PhET University of Colorado.

Μαγνήτες και Ηλεκτρομαγνήτες

Κλικ για εκτέλεση

Εφαρμογή με τη χρήση ηλεκτρομαγνήτη, από το Harcourt School.

Εκπαιδευτικά Βίντεο, από το φωτόδεντρο

Από τον ηλεκτρισμό στο μαγνητισμό

Κατασκευή ηλεκτρομαγνήτη

Κι άλλα βιντεάκια σχετικά με το μάθημα