1.1 Φυσικοί Αριθμοί

Σεπ 201717

Μια πολύ ωραία και κατατοπιστική παρουσίαση για τους Φυσικούς Αριθμούς βρήκα στη σελίδα “Παιδίον Τόπος” και μπορείτε να την παρακολουθήσετε εδώ.

Παιχνίδι “Εγώ έχω-Ποιος έχει;” για την αξία θέσης ψηφίου.

Το πρώτο περιέχει κάρτες με μονάδες και δεκάδες και το δεύτερο από μονάδες μέχρι δεκάδα χιλιάδων.

Οδηγίες

Μοιράζουμε τις κάρτες στους μαθητές.
Ο πρώτος παίκτης διαβάζει την κάρτα του: “Εγώ έχω 45. Ποιος έχει 2 δεκάδες και 1 μονάδα;” ή “Εγώ έχω 2.474. Ποιος έχει 5.706;”.
Ο παίκτης με την κάρτα που ανταποκρίνεται στην ερώτηση του προηγούμενου παίκτη απαντάει και διαβάζει τη δική του κάρτα.
Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι να χρησιμουποιηθούν όλες οι κάρτες.

Ασκήσεις για την κατανόηση της αξίας της θέσης των ψηφίων για μικρούς και μεγαλύτερους μαθητές με διαβαθμισμένη δυσκολία.

Ερωτησούλες για εξάσκηση στους φυσικούς αριθμούς από την Ψηφιακή Τάξη μπορείτε να βρείτε και να απαντήσετε εδώ.

Μικροπειράματα από το Φωτόδεντρο

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Παιχνίδια για τους φυσικούς αριθμούς και την αξίας της θέσης των ψηφίων τους από το ictgames.

Καρχαριοαριθμοί

Ναυαγοσώστες

Πισίνα καρχαριών

Κάμπια που μετράει

Δεινοσαυροαξία θέσης ψηφίων

Άβακας

Κι άλλα παιχνίδια

Μπαλόνια στη σειρά (Σπάω τα μπαλόνια με σειρά, από το μικρότερο προς το μεγαλύτερο.)

Αξία θέσης ψηφίου (Ταιριάζω τους αριθμούς με τα υπογραμμισμένα ψηφία με την αξία του υπογραμμισμένου ψηφίου.)

Σύγκριση αριθμών

Μέρος-μέρος-όλο (Δίνεται το όλο και το ένα μέρος και ψάχνουμε το άλλο μέρος.)

Αφισούλες για την αξία θέσης ψηφίου των φυσικών αριθμών μέχρι τη δεκάδα χιλιάδων.

από κάτω από: Θεματική Ενότητα 1- Αριθμοί και Πράξεις| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1.1 Φυσικοί Αριθμοί