Pet Show

Με αφορμή την ενότητα 6 του βιβλίου των Αγγλικών της Δ Δημοτικού, ας προσπαθήσουμε να διευρύνουμε τη μάθηση για τα ζώα προσεγγίζοντάς το  μέσα από ένα άλλο κειμενικό είδος αυτό του storytelling. Η αφήγηση με τη χρήση ψηφιακών μέσων είναι μία τεχνική που χρησιμοποιεί λέξεις και δράσεις και αναπαριστά τις εικόνες και τα στοιχεία της ιστορίας με τέτοιο τρόπο ώστε να κεντρίζει το ενδιαφέρον του μαθητή. Η επιβεβλημένη χρήση των ψηφιακών μέσων εν μέσω της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης λόγω του Covid με οδήγησε στην αναζήτηση δημιουργικών εργαλείων που ενισχύουν το ενδιαφέρον του μαθητή και από απόσταση. Έτσι δημιούργησα ένα σύντομο εκπαιδευτικό σενάριο σχετικό με το αγαπημένα κατοικίδια των μαθητών συνδιάζοντας το παρεχόμενο υλικό του σχολικού βιβλίου και χρήσιμα ψηφιακά εργαλεία με στόχο να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με αυθεντικό λόγο στην ξένη γλώσσα, να χρησιμοποιήσουν ψηφιακά εργαλεία, να παράγουν λόγο στην ξένη γλώσσα και κυρίως να ευχαριστηθούν τη διαδικασία.

Ζητήθηκε από τους μαθητές να παρακολουθήσουν ψηφιακή αφήγηση με τίτλο ‘Pet Show” .

Στη συνέχεια, συμπλήρωσαν άσκηση που δημιούργησα μέσω των  εργαλείων του e-me content.

A

Απάντησαν σε ερωτήσεις κατανόησης που δημιούργησα με το εργαλείο Single Choice set του  e-me content.

Τέλος ,περιέγραψαν το αγαπημέμο τους ζώο σε μία συνεργατική παρουσίαση με το εργαλείο google Presentation και το  μετατρέψαμε  σε ψηφιακό βιβλίο μέσω toy storyjumper.

My Pet

Υπέροχη η δουλειά των παιδιών, παρόλο που η πρότερη γνώση τους στα συγκεκριμένα ψηφιακά εργαλεία ήταν περιορισμένη !! Έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό! Μπράβο παιδιά!

Acrostic poems

Στην τρίτη ενότητα του βιβλίου των Αγγλικών της ΣΤ Δημοτικού με τίτλο “Imaginary Creatures” είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με ένα  απλό είδος ποιήματος το “acrostic poem”. Διαβάζοντας την ακροστοιχίδα ποίημα που έδινε το βιβλίο για ένα φανταστικό τερατάκι γνωρίσαμε το νέο για μας ποιητικό αυτό είδος . Μάθαμε  πόσο σημαντική είναι η δύναμη της λέξης σε κάθε ποίημα και πως η ακροστοιχίδα ποίημα αναδεικνύει τη λέξη με τον τρόπο της, τονίζοντας ένα γράμμα της λέξης σε κάθε σειρά. Δημιουργήσαμε με τα παιδιά τις δικές μας ακροστοιχίδες ποιήματα με αγαπημένους ήρωες βιβλίων, ταινιών, αθλητών, εννοιών που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω.

Acrostic poems -e book

Διαβάσαμε για φανταστικούς ήρωες όπως:

O Polyphemus

Την Tinkerbell από την Fairyland.

Ο Sherk, ήρωα από την ομώνυμη ταινία.

Διαβάσαμε αποσπάσμα από το έργο Midsummer Night Dream του Shakespeare.

Customs in Greece

Με αφορμή τη σχετική ενότητα του βιβλίου των Αγγλικών της Ε Δημοτικού και στο πλαίσιο της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που επέβαλε στην εκπαιδευτική κοινότητα ο ιός Covid, προσαρμοστήκαμε στα νέα δεδομένα και δώσαμε ψηφιακή μορφή στις εργασίες μας. Έτσι λοιπόν αφού μελετήσαμε τα έθιμα διαφόρων χωρών που μας έδινε το βιβλίο, δημιουργήσαμε μία συνεργατική παρουσίαση με το εργαλείο google slides και έγραψε ο καθένας ένα δικό του έθιμο σε μία δική του παρουσίαση. Στο τέλος, αφού συγκενρώσαμε όλες τις  παρουσιάσεις  των μαθητών δημιουργήσαμε ένα ηλεκτρονικό Flipbook.