ΖΩΠΤΟΣ ΘΕΜΗΣ

ΜΑΘΗΜΑΤΚΑ

Μικρό «λεξικό » Μαθηματικών όρων Β-Γ-Δ-Ε

Δεκ 20189

βραχμανικά αριθμητικά ψηφία: ινδουιστικά αριθμητικά ψηφία που αντιστοιχούν στους αριθμούς από το 1 έως το 9, τα οποία χρησιμοποιούνταν ήδη από τον 3ο αιώνα π.Χ. Τα σύμβολα αυτά οδήγησαν τελικά στα σύγχρονα ινδοαραβικά αριθ­μητικά ψηφία που χρησιμοποιούνται σήμερα.

γραμμική εξίσωση: εξίσωση όπου όλοι οι άγνωστοι έχουν εκθέτη τη μονάδα.

διαισθητισμός. η πίστη ότι τα μαθηματικά δεν πρέπει να ασχολούνται με απειροσύνολα και ότι πρέπει να γίνονται αποδεκτές μόνο εκείνες οι αποδείξεις που περι­λαμβάνουν πεπερασμένα βήματα ή δομές.

εικοσαδικό σύστημα αριθμών, ένα σύστημα αριθμών με βάση το 20, σε αντίθεση με το ινδοαραβικό σύστημα που έχει ως βάση το 10.

εκθέτης, αριθμός που γράφεται ως υπερκείμενος δείκτης σ’ ένα δεύτερο αριθμό (αριθμό βάσεως) και δείχνει τη δύναμη στην οποία πρέπει να υψωθεί αυτός ο δεύτερος αριθμός.

έμμεση αποδεικτική μέθοδος, αποδεικτική μέθοδος που ανακαλύφτηκε από πολλές

αρχαίες κοινωνίες, όπου κάποιος υποθέτει το αντίθετο από αυτό που πρόκειται

να αποδειχτεί και μετά δείχνει ότι υπάρχει κάποια αντίφαση. Ονομάζεται επίσης

εις άτοπον απαγωγή

εξηκονταδικό σύστημα αριθμών, σύστημα αριθμών με βάση το 60, σε αντίθεση με

το δικό μας ινδοαραβικό σύστημα που έχει ως βάση το 10.

Ευθεία των αριθμών: μια γραμμή άπειρου μήκους όπου κάθε σημείο συσχετίζεται με ένα και μόνο έναν πραγματικό αριθμό

απο το βιβλίο: Ο ΤΑΞΙΔΕΥΤΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

του  CALVIN C.CLAWSON

ΕΚΔΟΣΕΙΣ  ΚΕΔΡΟΣ 2005