H 3η ΑΠΟΣΤΟΛΗ

Ο Άκης Σπιτάκης έχασε το λεξικό του.

Οι δύο προηγούμενες αποστολές πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία! Συγχαρητήρια σε όλους! Τώρα ήρθε η 3η αποστολή που καλούμαστε να φέρουμε εις πέρας. Η  αποστολή αυτή έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, που γιορτάζουμε κάθε χρόνο στα σχολεία, στις 2 Απριλίου, ημέρα γενεθλίων του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, του πολύ γνωστού μας παραμυθά. Ο σκοπός  είναι  να εμπνεύσει στα παιδιά την αγάπη για το διάβασμα και τη φιλαναγνωσία.

Τα παιδιά μέσα από:

• Την εφαρμογή επαυξημένης πραγματικότητας metaverse (δίνονται αναλυτικές οδηγίες παρακάτω) όπου θα ακούσουν τους δύο φίλους να μιλούν,
  • Την παρακολούθηση του βίντεο (είναι το 2ο βήμα της εφαρμογής) και
  • Το μήνυμα που θα λάβουν.

καλούνται να αναλάβουν δράση.

Το μήνυμα

Σύμφωνα με το μήνυμα αυτό, τα παιδιά του δικού μας Νηπιαγωγείου καλούνται να βρουν, να φωτογραφίσουν και να γράψουν όπως μπορούν, ένα αντικείμενο μέσα στο σπίτι τους που τα αρχικό του γράμμα είναι το Χ … για εμάς. (τα 200 σχολεία και Νηπιαγωγεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα  έχουν χωριστεί σε 24 ομάδες, όσα και τα γράμματα της αλφαβήτου. Εμείς είμαστε στην ομάδα του  Χ).

Σκοπός: Η δημιουργία ενός εικονογραφημένου λεξικού.

Οδηγίες προς τους γονείς

1.Κατεβάζετε την εφαρμογή σε tablet ή σε smartphone, πατώντας πάνω στην παρακάτω εικόνα. (QR CODE)

Η εφαρμογή της επαυξημένης πραγματικότητας λειτουργεί μόνο σε κινητό ή τάμπλετ

2. Ακολουθείτε τις οδηγίες εγκατάστασης (επιλέγετε AppStore για iPhone, iPad και iPod touch  ή GooglePlay για Android.)

3. Ενεργοποιείτε την εφαρμογή.

4. Ανοίγετε την εφαρμογή (πατάτε ΑΝΟΙΓΜΑ)

5. Εστιάζετε πάνω στην εικόνα του βήματος 1 (QR CODE)

Αυτό ήταν!

Υπάρχουν συνολικά τρεις σκηνές.

1η Σκηνή: Πατάτε στην επιλογή  Scan QR code για να ξεκινήσει η νέα εμπειρία επαυξημένης πραγματικότητας.(Υποσημείωση: Αν ακούτε, αλλά δεν βλέπετε, γυρίστε το τηλέφωνό σας δεξιά ή αριστερά μέχρι να εντοπίσετε τους 2 ήρωες.)

2η Σκηνή: Πατάτε στη λέξη ΒΙΝΤΕΟ (VIDEO) για να παρακολουθήσετε το βίντεο.

3η Σκηνή: Πατάτε στη λέξη ΕΠΟΜΕΝΟ (NEXT) για να δείτε τη συνέχεια της εμπειρίας επαυξημένης πραγματικότητας.

Πατάτε στη λέξη ΤΕΛΟΣ, για να βγείτε από την εφαρμογή.

• Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά με την εγκατάστασης της εφαρμογής στη συσκευή σας μπορούν τα παιδιά να δουν κατευθείαν το βίντεο πατώντας πάνω στην παρακάτω εικόνα

Καλή Διασκέδαση σε μικρούς και μεγάλους!

Και μην ξεχνάτε περιμένω την κατάλληλη φωτογραφία από όλους!

Καλό Σαββατοκύριακο!

Κατηγορίες: Μένουμε σπίτι… μαζί!. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.