Το blog  του 1ου ΓΕΛ Αλίμου για το θέατρο

Ελεύθερα Ύδατα

Την Πέμπτη 11 Απριλίου  και στις 11 το πρωί, παρακολουθήσαμε την παράσταση «Ελεύθερα Ύδατα» στη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση

RightOfPassage-1_gal

RightOfPassage-9_gal

RightOfPassage-55_gal

RightOfPassage-18_gal

Το έργο Ελεύθερα ύδατα, αξιοποιώντας τη δημοφιλή φόρμα του ψυχολογικού-πολιτικού θρίλερ, μελετά το φαινόμενο της νεανικής στράτευσης εστιάζοντας στα (αγνά) κίνητρα και τις (απρόβλεπτες) συνέπειές της. Τρεις μαθητές Λυκείου, μαχόμενοι για τα ιδανικά τους και κινούμενοι από τους οικολογικούς προβληματισμούς τους σχετικά με τη νομή και τη διαχείριση του νερού –του «γαλάζιου χρυσού»– στον πλανήτη, εμπλέκονται ενεργά σε μια υπόθεση απαγωγής. Με ποιες ευθύνες θα έρθουν αντιμέτωποι; Ποια όρια δεν πρέπει να ξεπεράσουν; Και ποιος είναι ο αληθινός τους εχθρός; Η συνειδητοποίηση των ορίων του εφήβου, μέσα από την ακραία συμπεριφορά του, είναι ο μόνος δρόμος προς την ουσιαστική ενηλικίωσή του.

Κείμενο: Γιάννης Τσίρος
Σκηνοθεσία: Σοφία Βγενοπούλου

Σκηνικά & Κοστούμια: Εύα Μανιδάκη
Επιμέλεια Κίνησης: Σταυρούλα Σιάμου
Σκηνοθεσία Βίντεο: Κώστας Χαϊδαλής
Σχεδιασμός Ήχου & Επιμέλεια Μουσικής: Ανρί Κεργκομάρ
Φωτισμοί: Φίλιππος Κουτσαφτής
Δραματουργική συνεργασία: Κατερίνα ΚωνσταντινάκουΠαναγιώτα Κωνσταντινάκου
Βοηθός Σκηνοθέτη & Συντονισμός παραγωγής: Κατερίνα Σκουρλή
Β΄ Βοηθός Σκηνοθέτη: Γλυκερία Στραβοδήμου
Ερμηνεύουν: Θανάσης ΜεγαλόπουλοςΘεανώ ΜεταξάΜιχάλης ΠανάδηςΕλίνα Ρίζου

Παραγωγή: Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών

Πληροφορίες για τη παράσταση στην ιστοσελίδα της Στέγης Γραμμάτων & Τεχνών

phttp://www.sgt.gr/gr/programme/event/596

Συνέντευξη της Σοφίας Βγενοπούλου στο ελculture.gr (23/12/2011)

Μετά το τέλος της παράστασης συμμετείχαμε στο βιωματικό εργαστήριο το οποίο περιελάμβανε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και ερεθισμάτων με τους ηθοποιούς και τους συντελεστές. Στόχος του ήταν η εξοικείωση των μαθητών με τις τεχνικές του θεάτρου και η συγκεκριμενοποίηση των ερεθισμάτων που πήραν από την παράσταση, έτσι ώστε να καθοδηγηθούν στο πώς οι προσωπικές και κοινωνικές ανησυχίες τους μπορούν να βρουν οδό έκφρασης και εκτόνωσης μέσα από το θέατρο. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να προβληματιστούν πάνω σε κρίσιμες έννοιες για τη ζωή τους, όπως είναι ο ρόλος ενός ενεργού πολίτη στη σημερινή πραγματικότητα, στο περιβάλλον της παγκοσμιοποίησης και η οικολογική συνείδηση/προστασία του περιβάλλοντος.

1 σχόλιο προς “Ελεύθερα Ύδατα”

1. Κωνσταντίνος Τζάλλας είπε:

Στο τέλος της θεατρικής μας χρονιάς παρακολουθήσαμε την παράσταση Ελεύθερα Ύδατα, μια εφηβική παράσταση κοινωνικού περιεχομένου με αφορμές για προβληματισμό. Ένα πολύ καλά σκηνοθετημένο έργο που, εκτός των άλλων, διέγειρε την φαντασία μας και το υποσυνείδητό μας