Η Νησιώπη πρόσφυγας

νησιώπη1

«Η Νησιώπη Πρόσφυγας» είναι μια γεω-ιστορία που περιγράφει τη δημιουργία του Απολιθωμένου Δάσους της Λέσβου και ειδικά της Νησιώπης.

Δημιουργήθηκε και εκδόθηκε για πρώτη φορά από το Πρότυπο Λύκειο Μυτιλήνης στα Αγγλικά το 2018 στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ που είχε αναλάβει το σχολείο μας με θέμα “GEOPARKS”.

Η παρούσα έκδοση αποτελεί προϊόν επεξεργασίας της αρχικής αφήγησης, η οποία μεταφέρθηκε στην ελληνική γλώσσα και εμπλουτίστηκε με νέο υλικό, από τους μαθητές του Ομίλου του σχολείου μας, «Τέχνη και Περιβάλλον», στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του σχολείου ως μέλους του Δικτύου Συνδεδεμένων Σχολείων της Unesco, οι οποίες το σχολικό έτος 2020 – 2021 σχετίζονται με τα Εθνικά Γεωπάρκα.

Η γεω-ιστορία βασίζεται στο πρωτότυπο κείμενο της εκπαιδευτικού του σχολείου κας Μαρίας Ζαφειρίου και  εικονογραφήθηκε από τις μαθήτριες Ουρανία Νείρου, Κλειώ Γαγάνη, & Αλεξάνδρα Μανώλη.

Η Νησιώπη πρόσφυγας: το βιβλίο