1η Δραστηριότητα

• Οι επιμορφούμενοι καλούνται: Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης: • να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά στο γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους • να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει δεσμός (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και • να αναρτήσουν το κείμενό τους στον «Χώρο αποστολής αρχείων ασύγχρονων δραστηριοτήτων, Μεσοδιάστημα: Συνεδρία 1 & 2» με όνομα αρχείου: S1_eponymo_onoma.docx.

Το ολιγόλεπτο αυτό βίντεο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κατανόηση του νόμου της προσφοράς και της ζήτησης.  Η διδασκαλία αυτού του μαθήματος είναι απαιτεί 2 περίπου διδακτικές ώρες. Η μικρή διάρκεια εξοικονομεί πολύτιμο χρόνο. Με τον τρόπο αυτό –βίντεο με κινούμενα σχέδια- κεντρίζουμε το ενδιαφέρον και των αδιάφορων μαθητών οι οποίοι αντί να ακούνε ψυχρά τον καθηγητή παρακολουθούν την ιστορία.

Το αποτέλεσμα είναι να παραμείνει στη μνήμη των μαθητών λόγω της απλότητας και της σαφήνειας.

S1_TERZANIDOU­_GESTHIMANI_docx

2 σχόλια στο “1η Δραστηριότητα”