Φύλλο εργασίας στα υπολογιστικά φύλλα

φύλλο εργασίας

Οι διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου μας

Προκειμένου να καταγράψουμε τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών θα μοιράσουμε ένα ερωτηματολόγιο στο οποίο θα υπάρχει η ερώτηση: Ποιο είναι το αγαπημένο μου φαγητό. Στη συνέχεια θα γίνει καταγραφή των απαντήσεων.

Τέλος, θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα σε Excel.

Βήματα που θα ακολουθήσουμε για την παρουσίαση σε EXCEL

1. Ανοίγουμε ένα υπολογιστικό φύλλο του excel.
  2. Εισάγουμε τα δεδομένα της έρευνας. (Στην 1η στήλη (A) περνάμε τα γεύματα. Στην 2η στήλη (B) καταγράφουμε τον αριθμό των αγοριών που καταναλώνουν το κάθε είδος. Στην 3η στήλη (C) καταγράφουμε τον αριθμό των κοριτσιών που καταναλώνουν το κάθε είδος.
  3. Επιλέγουμε όλα τα κελιά και από το μενού και την καρτέλα εισαγωγή, εισάγουμε τον τύπο του γραφήματος που απεικονίζει καλύτερα το αποτέλεσμα.

Μπορούμε ακόμη να καταγράψουμε τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών για κάθε γεύμα της ημέρας, δηλαδή για πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, απογευματινό, βραδινό.