ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ (ΣΕΠ)

Στα πλαίσια του μαθήματος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά αλλά και να συνομιλήσουν μέσω υπολογιστή με επαγγελματίες από το χώρο της εκπαίδευσης και της εστίασης. Συγκεκριμένα, η κα Κακλαμανάκη Τ., πτυχιούχος βρεφοκόμος, παρουσίασε στους μαθητές/τριες μας το επάγγελμα της βρεφοκόμου και απάντησε σε ερωτήσεις μαθητών σχετικά με τις σπουδές, τις απαραίτητες δεξιότητες που πρέπει κάποιος να έχει για να το ακολουθήσει καθώς και για τις δυνατότητες εργασίας στον τομέα της φροντίδας βρεφών-νηπίων. Σε επόμενο μάθημα, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με τον κο Μπεκίρη Κων/νο, επαγγελματία Σεφ, ο οποίος μίλησε στους μαθητές/τριες για τις απαιτήσεις του επαγγέλματος, τις προϋποθέσεις άσκησής του, τον εξοπλισμό καθώς και για τις συνθήκες εργασίας του αρχιμάγειρα. Οι μαθητές/τριες μας εκδήλωσαν ενδιαφέρον το οποίο εκφράστηκε με τη διαρκή συμμετοχή τους και τις ερωτήσεις τους σε σχέση με τα επαγγέλματα. Οι δράσεις οργανώθηκαν από τη διδάσκουσα του μαθήματος κα Πασάλη Ε. εκπαιδευτικό κλάδου ΠΕ02 Ειδικής Αγωγής και πραγματοποιήθηκαν με την πολύτιμη συνδρομή της κας Κακλαμανάκη Τ.

IMG 8ab305a2fc02e76f764075a2d19417f9 V

IMG eaaf198771c94128b9204cea7e532451 VΦΙΝ