Αρχική » ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ » ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Η Θεατρική Αγωγή είναι ένα μάθημα το οποίο στοχεύει στην ανάπτυξη κοινωνικών δραστηριοτήτων, ενίσχυση γνωστικών αντικειμένων και καλλιέργεια αισθητικής. Τα παιδιά έρχονται σε επαφή με τη δημιουργική γραφή πάνω σε σενάρια, κείμενα και ποιήματα. Οι μαθητές μέσω των ασκήσεων εμπιστοσύνης και των αυτό σχεδιασμών ωθούνται στην αυταγάπη, την αυτό έκφραση και την αυτογνωσία. Μαθαίνουν την αποδοχή της διαφορετικότητας, την κοινωνική δικαιοσύνη και το δημοκρατικό αίσθημα. Αρετές που εμπεριέχονται σε μια ομάδα. Μαθαίνουν να γίνονται ομάδα και ταυτόχρονα να αναδεικνύουν την ατομικότητα τους. Η Θεατρική Αγωγή βοηθά επίσης στην καλλιέργεια κριτικής σκέψης, κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης, στην ενσυναίσθηση, στην αυτοπειθαρχία, στην υπομονή και στην υπευθυνότητα. Μέσα από παιχνίδια ρόλων οι μαθητές μαθαίνουν να διαχειρίζονται τα συναισθήματα τους μέσα από την ασφάλεια της συνθήκης του θεάτρου. Μέσα από τη δημιουργία ιστοριών και αφήγησης, τα παιδιά μαθαίνουν να εκφράζονται καλύτερα γλωσσικά. Οι δεξιότητες που αναπτύσσονται καθώς και ο σεβασμός θα τους ωθήσει στο μέλλον να γίνουν καλύτεροι επαγγελματίες, σε ότι και αν επιλέξουν.
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Αρουσαλίδου Νίκη