Αρχική » 2020

Αρχείο έτους 2020

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ 2020

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

αυτή είναι μια εξαιρετικά δύσκολη σχολική χρονιά…. Όμως ξεκινήσαμε δυναμικά και με ελπίδα! Χρωματίσαμε το σχολείο για να δημιουργήσουμε ζεστασιά στις καρδιές των μαθητών μας και να τους δώσουμε κίνητρο να συνεχίσουν την προσπάθειά τους! Έως τώρα έχουν πραγματοποιηθεί κινησιολογικά δρώμενα, έχουν φτιαχτεί δωράκια, οι μαθητές παίζουν θέατρο, χορεύουν και δημιουργούν ομαδικές εκθέσεις ζωγραφικής και πήλινων αντικειμένων, έχουμε κατορθώσει να μεταφέρουμε το πνεύμα των Χριστουγέννων στις αίθουσες και στην ατμόσφαιρα του σχολείου! Όλοι οι εκπ/κοι αλλά και το ΕΕΠ/ΕΒΠ προσφέρουμε καθημερινά τον καλύτερο εαυτό μας στους φωτεινούς μαθητές μας. Τολμάμε να ονειρευτούμε και να πείσουμε τα παιδιά μας πως μπορούν, αν θέλουν, να κατακτήσουν τ’ αστέρια! Αρκεί να το θελήσουν! Τους αξίζει το καλύτερο μέλλον! Το πρώτο βήμα είναι να το καταλάβουν οι λατρευτοί μαθητές μας, το δεύτερο να το διεκδικήσουν!

Αυτά τα λόγια ανήκουν στην κα Αρουσαλίδου Νίκη, αναπληρώτρια εκπ/κο κλάδου ΠΕ91.01 Θεατρικής Αγωγής, η οποία μοιράστηκε τις σκέψεις της μαζί μου σχετικά με τις δραστηριότητες της φετινής χρονιάς. Σας τα μεταφέρω αυτούσια γιατί εκφράζουν απόλυτα όλο το προσωπικό του ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Κορωπίου. Ελπίζουμε και ευχόμαστε να σας έχουμε συνοδοιπόρους, συμπαραστάτες και αρωγούς σε αυτό το ταξίδι…….

Με τις θερμότερες ευχές μας για υγεία, ευημερία και αγάπη εν όψει των ερών,

Η Διευθύντρια

Δρ Γκουντή Παναγιώτα

Δραστηριότητες που εκτελέστηκαν την Παγκόσμια ημέρα Αναπηρίας.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Τελέστηκε και φέτος,  τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020, ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά εν μέσω Covid-19 και σύμφωνα με το νέο υγειονομικό πρωτόκολλο για τα σχολεία, παρουσία των μαθητών, της Διεύθυνσης του σχολείου, του Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων και του εκπαιδευτικού προσωπικού. Η διευθύντρια του σχολείου Δρ Γκουντή Παναγιώτα απήυθυνε ευχές για μια καλή, δημιουργική σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς. Καλωσόρισε τους νέους μαθητές του σχολείου τονίζοντας οτι τα παιδιά του ειδικού σχολείου δεν είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού αλλά είναι ισότιμα μέλη της κοινωνίας μας και αξίζει να ασχοληθούμε με αυτά με όλες μας τις δυνάμεις. Μια άποψη που όλοι πρέπει να ενστερνιστούμε όχι μόνο στα λόγια αλλά και στην πράξη.

Πρoστατευμένο: Φυσική Δ΄ Λυκείου, Επανάληψη Ύλης

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

Πρoστατευμένο: Φυσική Β΄ Γυμνασίου, Άλλες Δυνάμεις, Επανάληψη

Πρoστατευμένο: Χημεία Α΄ Λυκείου, Μέτρηση pH Διαλύματος Οξέος