Μήνυμα από το Θωμά Μιχαλιό

Μήνυμα από το Θωμά Μιχαλιό*

Δάσκαλε καλημέρα, σε ευχαριστώ για όλα αυτά που με δίδαξες και ας ήταν μόνο μία χρονιά (Ε` Δημοτικού). Όλα τα παιδιά σε αναφέρουμε πολλές φορές για τους πρωτότυπους τρόπους εκμάθησής μας και ας σου είχα βγάλει παρατσούκλι Θεοχάρης. Θα ήταν και αυτό πολύ εποικοδομητικό να ανέφερες και αυτήν την παρένθεση, που μας έκανε να χαιρόμαστε για την απαγορευμένη λέξη μέχρι τότε το «τεστ». Ελπίζω να μην μας ξέχασες!!!!

* Η Θωμάς Μιχαλιός ήταν μαθητής μου το σχολικό έτος 1998-1999, στην Ε` τάξη, στο 47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών

Σημείωση: Το μήνυμα ελήφθη στο δημόσιο χώρο του Ιστολογίου μου  «Επικοινωνία» στις 11 Φεβρουαρίου 2015.

1 σχόλιο »

1. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΑΣΙΝΟΣ Eίπε,

28 Οκτωβρίου, 2018 @ 11:17 μμ       Απάντηση

Θωμά, γεια σου. Πέρασαν 16 χρόνια από τότε που αποχαιρέτησα την τάξη σου, η οποία έμελλε να είναι η τελευταία της θητείας μου ως μάχιμος δάσκαλος. Ούτε σας ξέχασα, αλλά ούτε και με ξεχάσατε. Οι σωστές παιδαγωγικές σχέσεις πάντα αφήνουν μια γλυκιά ανάμνηση, που ο χρόνος είναι ανήμπορος να σβήσει. Από τη χρονιά που ήμασταν μαζί έχω αναρτήσει στο YouTube ένα βίντεο, που εμπεριέχει την πρόβα τζενεράλε των ποιημάτων της γιορτής του Πολυτεχνείου. Στο βίντεο θα δεις και τον εαυτό σου να απαγγέλλει μαζί με τον Παναγιώτη το ποίημα «Μικρό δοξαστικό ελεγείο». Στην προτελευταία πρόταση αναφέρεις με ελλειπτικό τρόπο ένα περιστατικό, που δεν μπορώ να το φέρω στο νου μου.
    Χάρηκα πολύ για την επικοινωνία! Να είσαι πάντα καλά.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.