Μήνυμα από την Ειρήνη Μυλωνά

Μήνυμα από την Ειρήνη Μυλωνά*

Πόση συγκίνηση! Πόσες αναμνήσεις ξύπνησαν…
Βλέποντάς σας στο βίντεο σα να ξαναμπήκα στην Ε’ τάξη του 16ου Δημοτικού Αμπελοκήπων (1991-’92). Τα μανταρίνια και οι σοκολάτες που φέρναμε για να μάθουμε τα κλάσματα, οι παραδοσιακοί χοροί που μας μάθατε και θυμάμαι ακόμα, οι 2 φορές που «κέρδισα» όλο το ταμείο της τάξης (θυμάμαι μέχρι και τις ερωτήσεις)!

Μας κάνατε να αγαπάμε το μάθημα και το σχολείο, γιατί ήταν φανερό πόσο τα αγαπούσατε κι εσείς!

Ο Θεός να σας έχει καλά, για να έχουν πολλά ακόμη παιδιά την τύχη να σας έχουν δάσκαλο και να εμπνεύσετε πολλούς νεότερους συναδέλφους σας να ακολουθήσουν τα χνάρια σας!

Με απέραντο σεβασμό και συγκίνηση,
Ειρήνη Μυλωνά

* Η Ειρήνη Μυλωνά ήταν μαθήτριά μου το σχολικό έτος 1991-1992, στην Ε` τάξη, στο 16ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Σημείωση: Το μήνυμα ελήφθη στο δημόσιο χώρο του Ιστολογίου μου «Επικοινωνία» στις 30 Αυγούστου 2018

1 σχόλιο »

1. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΑΣΙΝΟΣ Eίπε,

28 Οκτωβρίου, 2018 @ 11:26 μμ       Απάντηση

Ειρήνη γεια σου! Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Σε θυμάμαι πολύ καλά! Στο χορευτικό που δημοσίευσα στο YouTube, χορεύεις ανάμεσα στον Παναγιώτη και την Έλλη.
    Περάσαμε μαζί μια υπέροχη και δημιουργική σχολική χρονιά!
    Θυμάμαι ακόμη τον πατέρα σου, που διατηρούσε γκαλερί ζωγραφικής σε ένα ημιυπόγειο στην οδό Μπουκουβάλα στο Λυκαβηττό. Εκεί, τα λέγαμε συχνά, πίνοντας και κανένα ουζάκι.
    Αν επικοινωνείς με τους συμμαθητές σου να τους δώσεις πολλούς χαιρετισμούς και να τους πεις ότι τους θυμάμαι όλους με πολλή αγάπη!
    Να είσαι πάντα καλά!
    ΥΓ. Ειρήνη, μόλις σήμερα αντιλήφθηκα το μήνυμά σου και γι` αυτό δεν σου απάντησα εγκαίρως.

RSS κανάλι για τα σχόλια του άρθρου.