ΟΜΙΛΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ

Ιωάννινα  27 Ιουνίου 2016

Για να δείτε το βίντεο πατήστε επί της οθόνης

47ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών, τάξη Ε`1 σχολικό έτος 1995-1996

Στο βίντεο βλέπουμε τη Μαριλία να παρουσιάζει απ` την έδρα τους τάξης το θέμα «Η μάστιγα των ναρκωτικών και οι επιπτώσεις αυτών πάνω στη νεολαία» και τη Γεωργία να παρουσιάζει το εξωσχολικό βιβλίο τους Άλκης Ζέη «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου». Μετά ακολούθησε διάλογος στην τάξη, ο οποίος δυστυχώς δεν κατεγράφη απ` την κάμερα. Οι ομιλίες των μαθητριών έγιναν στο μάθημα τους Γλώσσας. Από το έτος 2005 και μετά, τέτοιες δραστηριότητες στεγάζονται άνετα τους ώρες τους Ευέλικτης Ζώνης.

Η παραχώρηση τους έδρας μεθοδευμένα απ` το δάσκαλο τους μαθητές, για την παρουσίαση θεμάτων δικής τους επιλογής, είναι μια βασική παράμετρος δημοκρατικής λειτουργίας τους τάξης. Περισσότερα για το θέμα αυτό γράφω στην καλή πρακτική «Δάσκαλε, η έδρα τους τάξης είναι και για τους μαθητές σου».

Ιωάννινα 27 Ιουνίου 2016